Top foto 2021: Konec těžby uhlí a výroba metra pro Varšavu očima Jiřího Zerzoně

Top foto 2021: Konec těžby uhlí a výroba metra pro Varšavu očima Jiřího Zerzoně
Zaměstnanec Vítkovice Steel prochází halou, kde jsou uskladněny přípravky pro válcovací stolice, Ostrava, květen 2021.
Majitel farmy Bezdínek, pan Jiří Stodůlka, Orlová Lutyně, srpen 2021.
Imitátor Michaela Jacksona, Pavel Janák, si připravuje kostým, Libhošť, duben 2021.
Robert Držkovič, majitel restaurace na Stodolní ulici, Ostrava, říjen 2021.
Foto: Jiří Zerzoň
vot dap Jiří Zerzoň, vot, dap
5. 1. 2022 11:27
Žijeme v přelomové době, připomínají snímky Jiřího Zerzoně z uhelného dolu ČSA v Karviné, které zachycují útlum těžby. Společně s nimi představuje ve výběru svých nejlepších fotografií roku 2021, pořízených pro Hospodářské noviny a týdeník Ekonom, také záběry z výroby vagonů metra pro Varšavu nebo portrét imitátora Michaela Jacksona.

Seriál Top foto představuje práci fotografů, s jejichž snímky se čtenáři mohou setkávat na webu Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách a v některých dalších titulech vydavatelství Economia. Dosud v něm vyšly výběry fotografií Jakuba PlíhalaLukáše BíbyTomáše VocelkyMichala NovotnéhoLibora Fojtíka, Tomáše Škody, Jana Jirkovského a Honzy Mudry

O autorovi snímků:

Jiří Zerzoň (*1971) je volný fotograf, který se specializuje na reportážní, dokumentární, sportovní a průmyslovou fotografii. Spolupracuje s nejrůznějšími novinami, časopisy a reklamními a PR agenturami.

Jeho práci můžete sledovat také na jeho webové stránce www.zerzon.cz/lidé nebo na Instagramu: instagram.com/jirizerzon_fotograf/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy