Top foto 2021: Koroně navzdory, džípem do Hollywoodu. Rok očima Tomáše Vocelky

Top foto 2021: Koroně navzdory, džípem do Hollywoodu. Rok očima Tomáše Vocelky
Třetí díl seriálu Top foto přináší komentovaný výběr snímků fotografa Aktuálně.cz Tomáše Vocelky: "Výběr mých fotografií roku 2021 nemůžu prostě začít jinak, než tímto snímkem fenky Báry před psím krematoriem Věčná loviště. Záběr vznikl sice už na konci roku 2020, ale letos jsem se sérií z Věčných lovišť vyhrál velkou světovou fotografickou soutěž Sony World Photogaphy Awards. Dík za to patří mé kolegyni Magdaleně Medkové, která s tématem přišla, i Báře, která spolupracovala na fotkách jako psí modelka," říká autor snímků.
Paralympioničce Tereze Jakschové jsem jako bývalý atlet moc fandil, aby jí to v Tokiu vyšlo na medaili. Nakonec se to nepodařilo, ale přesto si zaslouží obrovské uznání. Fotografoval jsem ji na tréninku ještě předtím, než odletěla na paralympijské hry.
Záběr z ulic Brna.
Večer v Praze. Nefotografuji jen v práci, ale vlastně skoro pořád. Baví mě to. Tento snímek vznikl jednoho večera, když jsem procházel kolem Národního divadla v Praze. Je fotografovaný dlouhým časem z ruky, bez stativu. Když si vzpomenu na techniku, se kterou jsem kdysi začínal, musím říct, že něčeho takového by staré fotoaparáty na kinofilm nebyly schopné.
Foto: Tomáš Vocelka
vot dap Foto, vot, dap
29. 12. 2021 9:30
Třetí díl seriálu Top foto přináší výběr snímků fotografa Aktuálně.cz Tomáše Vocelky, který letos získal cenu za vítězství na světové soutěži Sony World Photography Awards. "Měl jsem také možnost pracovat na několika krásných projektech, třeba o chudobě nebo o alternativním bydlení. Poznal jsem při tom mnoho zajímavých lidí," říká. V galerii najdete i fotky ze srazu amerických aut nebo z Ostravy.

Seriál Top foto představuje práci fotografů, s jejichž snímky se čtenáři mohou setkávat na webu Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách a v některých dalších titulech vydavatelství Economia. První díl byl věnován hlavnímu fotografovi Aktuálně.cz Jakubovi Plíhalovi, druhý pak Lukáši Bíbovi, který pracuje především pro Hospodářské noviny. 

Ve třetím díle představuje svůj osobní výběr snímků roku Tomáš Vocelka, s nímž se čtenáři setkávají hlavně v Magazínu Aktuálně.cz, v rubrice Foto nebo na webu Žena.cz.

"Letošní rok byl pro mě výjimečný především díky úspěchu na soutěži Sony World Photography Awards," říká Vocelka. Se snímky z reportáže o krematoriu pro domácí mazlíčky Věčná loviště zvítězil v profesionální kategorii Architektura a design. "Považuji to za ocenění práce celého Aktuálně.cz a zvláště Magazínu, protože vítězné fotografie vznikly jako doprovod k reportáži mé kolegyně Magdaleny Medkové, která s tématem přišla," dodává.

"Moc se mi líbila i práce na rozsáhlejších projektech, které letos Aktuálně.cz připravilo. Byl to například seriál Chudé Česko, jenž přinesl silné příběhy lidí, o kterých se moc nemluví, ale mluvit by se mělo," říká Vocelka. "Stejně tak hezká byla i práce na projektu o mladých lidech a jejich alternativním bydlení," konstatuje. 

Do svého výběru zařadil i snímky, které nevznikly v rámci novinářské práce. "Fotím rád a pořád. Dalo by se říct, že když si chci odpočinout od fotografování, vezmu fotoaparát a jdu fotit - jen trochu něco jiného než předtím," říká. V galerii proto najdete také snímky ze srazu milovníků amerických aut v Holýšově u Plzně, záběry obyčejného života v pražských ulicích i několik obrázků z nového souboru Ostrava.

O autorovi snímků:

Tomáš Vocelka (*1965) je novinář a fotograf, jehož kariéra v médiích začala v roce 1990 v regionálních týdenících Region na Severní Moravě a ve Slezsku. Dlouhá léta pak pracoval v MF DNES. Nyní fotografuje pro Magazín Aktuálně.cz a připravuje rubriku Foto. Je vítězem mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards 2021 v kategorii Architektura a design a vítězem Grantu Prahy na soutěži Czech Press Photo 2018.

Jeho práci můžete sledovat na webu www.tomasvocelka.cz nebo na  Instagramu: instagram.com/tomvocelka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy