Top foto 2021: Pan Zdeněk si koupil šlapací velorex. Rok očima Jana Jirkovského

Top foto 2021: Pan Zdeněk si koupil šlapací velorex. Rok očima Jana Jirkovského
Dokumentární fotograf Jan Jirkovský, spolupracující s Aktuálně.cz, v sedmém dílu seriálu Top foto 2021 osobně komentuje výběr svých nejlepších snímků uplynulého roku. Na této fotografii je paní Boženka (Božena Černá), nejznámější a doslova všemi milovaná členka klubu Pražských otužilců. Na podzim zemřela ve věku 91 let. Fotografie byla pořízena v lednu 2021, když si šla zaplavat ve vodách ledové Vltavy.
Depozitum Beruška – malý rodinný azyl pro týrané a opuštěné psy.
Otužilci pod ledem – v únoru 2021 zamrzlo jezero Lhota natolik, že bylo možné bezpečně vstoupit na led. Toho využila parta otužilců. Vysekali si díry a za dodržení všech bezpečnostních pravidel plavali pod ledem.
Otužilci pod ledem.
Foto: Jan Jirkovský
vot dap Jan Jirkovský, vot, dap
3. 1. 2022 6:19
Pandemie v uplynulém roce roce vzala fotografům mnoho možností. "Kvůli opatřením proti šíření nemoci jsem často nemohl pokračovat v mých dlouhodobých projektech," říká dokumentární fotograf Jan Jirkovský, který spolupracuje s Aktuálně.cz. Přesto hodnotí rok 2021 jako úspěšný. "Otevíraly se zase jiné zajímavé příležitosti," konstatuje. Jeho výběr snímků najdete ve fotogalerii.

Jan Jirkovský hodně fotografuje v ústavech sociální péče nebo třeba ve věznicích, kam byl kvůli koronaviru často omezený přístup. "Proto jsem se v daleko větší míře věnoval dalšímu z mých dlouhodobých témat - pražským otužilcům, jejichž životy se snažím zaznamenávat už několik let, říká. K nejhezčím věcem, které měl možnost fotografovat, kromě toho řadí třeba i canisterapii v Domě Kněžny Emmy.

Jeden ze silných okamžiků, které se mu v souvislosti s fotografováním zapsaly do paměti, se odehrál při fotografování běhu Yellow Ribbon Run. Jedná se o tradiční akci, jejímž cílem je pomáhat trestaným lidem začlenit se opět do společnosti.

"Ten den vystupovala také vězeňská kapela PanKrat's band složená z lidí, kteří teprve svůj trest vykonávají. Pro její členy to byl po mnoha týdnech (a možná i po letech) moment, kdy měli možnost být chvilku se svými rodinami. Bylo velice dojemné fotit zpěváka, jak se vítá s vnučkou. Byl to pro mě důkaz, že podobné aktivity mají smysl a že podaná ruka je mnohdy ohromně důležitá," říká Jan Jirkovský.

Uplynulý rok mu přinesl také ocenění v celosvětové soutěži 35 Awards. "Udělalo mi to opravdovou radost, umístil jsem se ve velké konkurenci mezi pětatřiceti nejlepšími reportážními fotografy světa," vysvětluje. Má za sebou i několik výstav. "Jednou z nich, kterou bych rád zmínil, byla pro mne velice úspěšná prezentace mého dlouhodobého projektu 'Sokol Libeň - V srdci vlast a v pažích sílu' v rámci Blatenského fotofestivalu," konstatuje.

Seriál Top foto představuje práci fotografů, s jejichž snímky se čtenáři mohou setkávat na webu Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách a v některých dalších titulech vydavatelství Economia. Dosud v něm vyšly výběry fotografií Jakuba Plíhala, Lukáše BíbyTomáše VocelkyMichala NovotnéhoLibora Fojtíka a Tomáše Škody

O autorovi snímků:

Jan Jirkovský (*1973) je dokumentární fotograf, který začínal v pražském fotoklubu 1. ČKFA Nekázanka. Největší část jeho tvorby nyní tvoří dokument a pouliční fotografie. Je zakladatelem fotografické skupiny Street Report, která sdružuje na 1800 členů. Má ocenění ze soutěže Czech Press Photo 2019 v kategorii každodenní život a z řady dalších soutěží.

Jeho práci můžete sledovat také zde:
Web: www.jjfoto.cz
Instagram: instagram.com/janjirkovsky
Facebook: facebook.com/jirkovskyfoto

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy