"Ztracený svět" Venezuely nabízí téměř románové zážitky

Adam Pešek
30. 8. 2011 16:30
Venezuelská džungle ukrývá úchvatné stolové hory i nejvyšší vodopád světa
pohádkově zelené venezuelské hory
pohádkově zelené venezuelské hory | Foto: Isifa/Thinkstock

Zatímco si řadu jiných jihoamerických zemí spojujeme obvykle zejména s pozitivními věcmi - tangem, karnevaly nebo kouzlem pozůstatků dávných civilizací, půvaby Venezuely jsou většinou přehlušeny zprávami a událostmi týkajícími se ropy nebo postavy Huga Cháveze.

Přitom právě třeba v rozmanitosti přírody se s ní může rovnat jen málokterá jiná země. Ke karibskému pobřeží si přičtěte andské vrcholy na severozápadě země, členité stolové hory i osamocené skalní věže Guyanské vysočiny nebo tropické amazonské pralesy na jihu. Z Venezuely se pak rázem stane místo, které musíte vidět.

Stolové hory jihovýchodní Venezuely inspirovaly Arthura Conana Doylea k napsání románu Ztracený svět - a pokud sem dorazíte, dojde vám proč. Ideálním místem k jejich obdivování je rozsáhlý národní park Canaima. Strmé stěny často převyšují deštný prales i o více než tisíc metrů a ploché vrcholy, odříznuté od okolního světa, daly vzniknout mnoha endemickým druhům, které nikde jinde nenajdete.

Z jednoho takového vrchu - Auyantepui - padá voda z výšky úctyhodných 979 metrů, a vytváří tak nejvyšší vodopád světa Salto Ángel.

pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela
pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

Tato venezuelská atrakce "číslo jedna" se ukrývá hluboko v nitru tropického pralesa a za předpokladu, že se nespokojíte s pouhým přeletem nad vodopádem, nezbude vám než vyrazit na několikadenní plavbu. V tom případě vám podobně hodnotný zážitek, jakým je pohled na tento vodopád, přinese i samotná cesta džunglí a přespávání v chýších za zvuků noční džungle.

nejvyšší vodopád světa Salto Ángel, Venezuela
nejvyšší vodopád světa Salto Ángel, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud ale přijíždíte do Venezuely poznat opravdovou divokou džungli, zamiřte raději do bažinaté delty řeky Orinoco.

V mnoha jejích ramenech se to jen hemží piraňami, věčným doprovodem vám bude ohlušující zpěv ptáků, spolu s nimiž se v korunách míhá také nespočet opic. Království zelené barvy pak zpestřují hejna barevných papoušků . Pokud však vyrazíte do tohoto království divokých a mnohdy nebezpečných zvířat, zajistěte si raději předem dobrého průvodce. Bez něj by se vám totiž mohlo "dobrodružství" fatálně vymstít.

Asi méně zážitků, ale zase více klidu a pohody vám přinesou klidné pláže Karibského moře, přičemž ty nejpopulárnější najdete na nepříliš vzdáleném ostrově Isla de Margarita.

Bohatý noční život a obchodní centra ve městech jako jsou Porlamar či Pampatar doprovází kouzelná okolní příroda. Romantickou plavbu národním parkem La Restinga můžete spojit s koupáním na některé z jeho nádherných pláží.

stolová hora Auyantepui, Venezuela
stolová hora Auyantepui, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

Z venezuelských měst výrazně vyniká přímořské Coro, pyšnící se skvostnou koloniální architekturou kombinující španělský a holandský styl.

Hlavní město Caracas se svým charakterem zařazuje po bok většiny jihoamerických velkoměst - všechny moderní vymoženosti v podobě luxusních restaurací, futuristických mrakodrapů či několikaproudých dálnic mají totiž i svou odvrácenou stranu - kromě velkého znečištění se město potýká i s rozsáhlou chudobou a vysokou kriminalitou. Moderní architektura se tu tak v ostrém kontrastu schází se slumy na periferii. Celkově rozporuplný dojem pak nespraví asi ani rodný dům revolucionáře a osvoboditele Jižní Ameriky od koloniální nadvlády, Simóna Bolívara, ani úžasný výhled z nedaleké hory Avila.

venezuelské hlavní město Caracas
venezuelské hlavní město Caracas | Foto: Isifa/Thinkstock

Přímé spojení Prahy s Caracasem bohužel neexistuje a ceny letenek, při mezipřistání ve Frankfurtu, obvykle začínají na ceně kolem 25 tisíc korun. Nejlevnější dovolená v režii cestovních kanceláři pak začíná na třiceti sedmi tisících korunách.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy