Nedotčený přírodní ráj si na Galapágách bedlivě střeží

Adam Pešek
7. 7. 2011 16:00
Unikátní živočišnou říši na Galapágách střeží řada přísných nařízení
skalní jehla Pinnacle Rock na ostrově Bartolomé, Galapágy
skalní jehla Pinnacle Rock na ostrově Bartolomé, Galapágy | Foto: Isifa/Thinkstock

Nedotčených přírodních rájů už na Zemi příliš nezbývá a proto není divu, že ekvádorské souostroví Galapágy ten svůj střeží seč může. Až do šestnáctého století byly ostrovy ve východní části Tichého oceánu naprosto odříznuté od světa, vyvinuly se tak na nich naprosto unikátní druhy zvířat a jejich nerušený život se snaží podporovat přísná místní nařízení. Zvířata se nesmí fotit s bleskem, krmit, ani na ně sahat, nemyslitelné je odhazovat odpadky či trhat květiny a na pevnině neobydlených ostrovů se nesmíte zdržovat po západu Slunce. Povinný průvodce pak spíše než aby představoval místní krásy, dohlíží na dodržování pravidel souostroví, jež bylo vyhlášeno národním parkem a patří na seznam Světového dědictví UNESCO.

Vzhledem k nemožnosti přespání na pevnině bude vaše prohlídka v režii některé z expedičních lodí a postupně navštívíte ostrůvky, jež se od sebe zásadně liší. Například hlavní přístupový bod v podobě ostrova Baltra toho kromě letiště a několika málo leguánů nenabízí, většina místního života totiž padla během druhé světové války, kdy zde sídlila americká armáda. Strohá Baltra je však spíše výjimkou.

leguán je pro Galapágy typický
leguán je pro Galapágy typický | Foto: Isifa/Thinkstock

Většinu obyvatel soustřeďuje město Puerto Ayora na ostrově Santa Cruz a v jeho blízkosti stojí výzkumná stanice přírodovědce Charlese Darwina. Území hustě pokrývá zelená vegetace, všude vás doprovází leguáni a množství opeřenců, za vidění pak stojí především zajímavé krátery a úchvatné lávové tunely.

modronohý pták Booby na Galapágách
modronohý pták Booby na Galapágách | Foto: Isifa/Thinkstock

Na černou lávou pokrytém ostrově San Salvador potkáte tučňáky a lvouny, čtyři miliony let starou Islu Espaňolu okupují pouze ještěrky a leguáni, stovkou lidí obydlenou Islu Floreanu zase provází tajemné legendy z dob, kdy ostrov sloužil jako pirátský úkryt. Milovníci ptáků ocení ostrov Genovesa, nejfotogeničtější pak je asi oranžovou lávou pokrytý Bartolomé, s dominantou skalní jehly Pinnacle Rock.

Galapážským symbolem jsou želvy a dosud se v národním parku nachází deset druhů, další tři už bohužel vyhynuly. Největším zážitkem bude zcela jistě setkání se želvou sloní, přívlastek v názvu má doopravdy své opodstatnění, dlouhověcí živočichové totiž váží až dvě stě kilogramů.

rudý lávový krab na Galapágách
rudý lávový krab na Galapágách | Foto: Isifa/Thinkstock

Vůbec nejrozšířenější jsou rudí lávoví krabi, při odlivu  často není přes jejich tělíčka ani vidět odkryté mořské dno. Vedle výpravní lodi nejspíš neustále poplavou a možná na ni i budou dorážet hejna žraloků galapážských, naštěstí ale nebývají nijak velcí a poměrně snadno se nechají odehnat. Zábavu si naopak užijete s nesmírně hravými lachtany a své taneční rituály vám budou předvádět roztomilí modronozí ptáci Boobies.

endemický druh tučňáka galapážského
endemický druh tučňáka galapážského | Foto: Isifa/Thinkstock

Za vkročení na člověkem jen minimálně dotčenou půdu a dovolenou v přírodním ráji však náležitě zaplatíte. Nejlevnější poznávací zájezdy se zajištěnou lodní plavbou začínají kolem padesáti tisíc, často v nich ale nebývá zaúčtován poplatek za vstup do národního parku ve výši sta dolarů (cca 1 700 korun). Nicméně v kontextu celkově vysokých výdajů se tato částka asi snadno ztratí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy