Nedotčený přírodní ráj si na Galapágách bedlivě střeží

Adam Pešek
7. 7. 2011 16:00
Unikátní živočišnou říši na Galapágách střeží řada přísných nařízení
skalní jehla Pinnacle Rock na ostrově Bartolomé, Galapágy
skalní jehla Pinnacle Rock na ostrově Bartolomé, Galapágy | Foto: Isifa/Thinkstock

Nedotčených přírodních rájů už na Zemi příliš nezbývá a proto není divu, že ekvádorské souostroví Galapágy ten svůj střeží seč může. Až do šestnáctého století byly ostrovy ve východní části Tichého oceánu naprosto odříznuté od světa, vyvinuly se tak na nich naprosto unikátní druhy zvířat a jejich nerušený život se snaží podporovat přísná místní nařízení. Zvířata se nesmí fotit s bleskem, krmit, ani na ně sahat, nemyslitelné je odhazovat odpadky či trhat květiny a na pevnině neobydlených ostrovů se nesmíte zdržovat po západu Slunce. Povinný průvodce pak spíše než aby představoval místní krásy, dohlíží na dodržování pravidel souostroví, jež bylo vyhlášeno národním parkem a patří na seznam Světového dědictví UNESCO.

Vzhledem k nemožnosti přespání na pevnině bude vaše prohlídka v režii některé z expedičních lodí a postupně navštívíte ostrůvky, jež se od sebe zásadně liší. Například hlavní přístupový bod v podobě ostrova Baltra toho kromě letiště a několika málo leguánů nenabízí, většina místního života totiž padla během druhé světové války, kdy zde sídlila americká armáda. Strohá Baltra je však spíše výjimkou.

leguán je pro Galapágy typický
leguán je pro Galapágy typický | Foto: Isifa/Thinkstock

Většinu obyvatel soustřeďuje město Puerto Ayora na ostrově Santa Cruz a v jeho blízkosti stojí výzkumná stanice přírodovědce Charlese Darwina. Území hustě pokrývá zelená vegetace, všude vás doprovází leguáni a množství opeřenců, za vidění pak stojí především zajímavé krátery a úchvatné lávové tunely.

modronohý pták Booby na Galapágách
modronohý pták Booby na Galapágách | Foto: Isifa/Thinkstock

Na černou lávou pokrytém ostrově San Salvador potkáte tučňáky a lvouny, čtyři miliony let starou Islu Espaňolu okupují pouze ještěrky a leguáni, stovkou lidí obydlenou Islu Floreanu zase provází tajemné legendy z dob, kdy ostrov sloužil jako pirátský úkryt. Milovníci ptáků ocení ostrov Genovesa, nejfotogeničtější pak je asi oranžovou lávou pokrytý Bartolomé, s dominantou skalní jehly Pinnacle Rock.

Galapážským symbolem jsou želvy a dosud se v národním parku nachází deset druhů, další tři už bohužel vyhynuly. Největším zážitkem bude zcela jistě setkání se želvou sloní, přívlastek v názvu má doopravdy své opodstatnění, dlouhověcí živočichové totiž váží až dvě stě kilogramů.

rudý lávový krab na Galapágách
rudý lávový krab na Galapágách | Foto: Isifa/Thinkstock

Vůbec nejrozšířenější jsou rudí lávoví krabi, při odlivu  často není přes jejich tělíčka ani vidět odkryté mořské dno. Vedle výpravní lodi nejspíš neustále poplavou a možná na ni i budou dorážet hejna žraloků galapážských, naštěstí ale nebývají nijak velcí a poměrně snadno se nechají odehnat. Zábavu si naopak užijete s nesmírně hravými lachtany a své taneční rituály vám budou předvádět roztomilí modronozí ptáci Boobies.

endemický druh tučňáka galapážského
endemický druh tučňáka galapážského | Foto: Isifa/Thinkstock

Za vkročení na člověkem jen minimálně dotčenou půdu a dovolenou v přírodním ráji však náležitě zaplatíte. Nejlevnější poznávací zájezdy se zajištěnou lodní plavbou začínají kolem padesáti tisíc, často v nich ale nebývá zaúčtován poplatek za vstup do národního parku ve výši sta dolarů (cca 1 700 korun). Nicméně v kontextu celkově vysokých výdajů se tato částka asi snadno ztratí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy