Fotbal, Kristus i lepé děvy, to je Rio de Janeiro

Zbyněk Klíč
29. 6. 2011 17:00
Dovolená v Riu nabízí místa pro odpočinek i poznání, dejte však pozor na zloděje.
Socha Krista Spasitele, Rio de Janeiro
Socha Krista Spasitele, Rio de Janeiro | Foto: Isifa/Thinkstock

Karneval, pláže, socha Ježíše. To jsou hlavní atrakce, které máme všichni spojeni s druhým největším městem Brazílie. Olympijské město roku 2016 toho však jako místo pro dovolenou nabízí mnohem víc. A bohužel, nejen příjemného.

Rio de Janeiro bylo původně založeno jako součást portugalské kolonie v roce 1565 v souvislosti s přípravou útoku na francouzskou pevnost Forte Coligny na ostrůvku Seripige v zátoce Guanabara, na jejímž pobřeží dnes Rio leží. V dalším století hrálo město důležitou roli přístavu a významné se stalo i díky obchodu s cukrovou třtinou.

Významného rozkvětu dosáhlo Rio v souvislosti s objevem zlata v 18. století, kdy také významně narostl počet jeho obyvatel a město na jihovýchodě Brazílie se stalo hlavním městem největší jihoamerické země. Počet obyvatel rostl i dále, zejména díky poptávce po kávě, přílivu imigrantů a také příchodem osvobozených otroků. I dále město přitahovalo řady turistů a období 20. až 50. let 20. století se stalo jeho zlatým věkem. V roce 1960 sice bylo hlavní město přesunuto do Brasilie, kulturním a turistickým centrem Brazílie však zůstalo desetimilionové Rio de Janeiro.

pláž
pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejslavnějšími místy Ria je socha Krista na vrchu Corcovado, Pao de Acucar neboli Homole cukru, která nabízí nádherný výhled na město, slavná pláž Copacabana s množstvím hotelů a restaurací, nebo legendární fotbalový stadion Maracaná s kapacitou přes 130 tisíc diváků.

Začněme však v centru (Centro), kde se nachází většina historických budov, muzeí a divadel a které je také finančním centrem města. Přináleží k ní průmyslové centrum (zona norte) a slavné pláže, obývané především střední třídou. Nejznámější části jako Lapa, Catete, Flamengo, Botofago nebo Leblon leží na jih od centra, sever města je známý především díky mezinárodnímu letišti a již zmíněnému stadionu Maracaná.

Před návštěvou Ria je především důležité se seznámit s jeho každodenním životem. Rio je totiž nejenom městem slavných pláží a krásných žen, ale také patří mezi nejnebezpečnější města na světě. Chudinské čtvrti, tzv. favely, jsou centrem překupníků drog a proto do těchto míst často vyráží policie, která je rozbuškou pro násilnosti.

baráky
baráky | Foto: Isifa/Thinkstock

V „klidných“ dobách se jako turista nemáte v těchto oblastech čeho bát. Ani centrum města však nenabízí úplné bezpečí, proto se kvůli vysoké kriminalitě doporučuje vycházet jen s minimem věcí, raději ve dvojicích a využívat (hlavně v noci) taxi namísto hromadné dopravy. Při případném vyšetřování loupeže se totiž příliš nevyplatí spoléhat na místní policii, která je skrz na skrz zkorumpovaná. Kromě drog a kriminality jsou problémem Ria odpadky, které pomalu zaplavují celé město.

Ale nyní k příjemnějším věcem. Nad životem v Riu bdí z vrchu Corcovado obrovská, třicet metrů vysoká socha Krista, postavená v roce 1931 francouzským sochařem polského původu Maximilienem Paulem Landowskim, ke které se dostanete vláčkem skrze národní park Tijuca.

Naopak lanovka vás vyveze na Pao de Acucar, skalnatou horu ve tvaru homole cukru, ze které je také nádherný výhled na Rio.

noční rio
noční rio | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud sestoupíte do centra desetimilionového města, vaše první kroky zřejmě povedou na slavnou, čtyři kilometry dlouhou, pláž Copacabana s desítkami hotelů a možností pro opalování, plážový fotbal nebo návštěvu luxusních barů a restaurací. Stejně jako celé Rio, i Copacabana, jako nejnavštěvovanější část města, trpí nešvary drobných krádeží a přítomnosti odpadků, které znečišťují vodu. Není však jedinou pláží v Riu, čistější vodu najdete třeba na Angra do Reis s křišťálově čistou vodou, vyhledávanou především potápěči, pláží pro bohaté je Búzios a příjemnou alternativou Copacabany je i Cabo Frio.

vodopády
vodopády | Foto: Isifa/Thinkstock

Milovníci karnevalů, krásných žen a barevných kostýmů jistě znají Sambodrómo, které je místem, kde každoročně v únoru začíná světoznámý karneval. Fotbaloví fanoušci pak zase do Ria míří především za stadionem Maracaná, největším stadionem světa, na kterém se v roce 2014 uskuteční finále mistrovství světa ve fotbale.

tanečnice
tanečnice | Foto: Reuters

Rio však nabízí i další, méně známé atrakce. Za zmínku stojí botanická zahrada s rostlinami ze čtyř kontinentů, katedrála Metropolitana ve tvaru indiánské pyramidy nebo schody od chilského sochaře Salerona v barvách brazilské vlajky.

Rio je přístupné i pro méně zámožné turisty, nabízí množství levných hotelů a penzionů, pláže jsou přístupné zcela zdarma. Při návštěvě brazilského turistického centra je však třeba mít se na pozoru, abyste kromě krásného výhledu a slunných pláží nepřišli k finanční či zdravotní újmě. Rio je totiž nejen městem karnevalového veselí a bujarých plážových večírků, ale také rájem zlodějů, násilníků a drogových dealerů.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy