Ze Stolové hory máte Kapské město jako na talíři

Adam Pešek
17. 7. 2011 16:00
Fotogeničnost Kapského města zaručuje především úchvatná Stolová hora
Kapské město, Jihoafrická republika
Kapské město, Jihoafrická republika | Foto: Isifa/Thinkstock

Kapské město se díky příjemnému subtropickému klimatu, úchvatným přírodním scenériím a rozvinuté infrastruktuře řadí k nejpopulárnějším místům celého afrického kontinentu. Centrum téměř třímilionové kosmopolitní metropole leží na konci hornatého Kapského poloostrova, jejž zakončuje mys Dobré naděje, a městská oblast zahrnuje hned několik menších vrcholků. Ikonická plochá Stolová hora má společně s plážemi na fotogeničnosti Kapského města největší podíl, nicméně architektura kombinující různorodé vlivy rozhodně není nijak méněcenná.

Střed města s mrakodrapy a velkolepými budovami obchodních center z dálky sice připomíná betonovou džungli, prostory mezi nimi ovšem krášlí pěší zóny plné zeleně. V tomto ohledu jde příkladem náměstí Greenmarket Square, které zdobí zahrady plné růží a několik jezírek s fontánami.

kolonie tučňáků na pláži Boulder Beach
kolonie tučňáků na pláži Boulder Beach | Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímavá architektura čaruje především v muslimské čtvrti Bo-Kaap. Staré gregoriánské domy hýří nejrůznějšími pestrými barvami a orientální atmosféra se mezi malebnými fasádami téměř ztrácí. Bývalé námořní doky Waterfront prošly od svých počátků výraznou změnou a dnes slouží především jako přepychové obchodní a kulturní centrum. Zmodernizovaný přístav ovšem nadále funguje a přístavní ruch tak stále váže stovky zvědavých pohledů, dominantu čtvrti ale tvoří dřevěná sytě červená Hodinová věž.

barevná muslimská čtvrť Bo-Kaap, Kapské město
barevná muslimská čtvrť Bo-Kaap, Kapské město | Foto: Isifa/Thinkstock

Hordy turistů obvykle okupují jedu z nejstarších městských budov, barokní pevnost hradu Dobré naděje, a podobně oblíbené jsou návštěvy vězení na ostrově Robben Island. Téměř kompletní sbírka jihoafrické fauny roste v rozlehlé botanické zahradě Kirstenbosch, z desítek muzeí a galerií vyniká Museum District Six mapující období apartheidu.

Useknutou špičku Stolové hory svým způsobem nahrazuje její národní park s vlastním živočišným mikrosvětem a na zelených svazích tak máte možnost potkat paviány, antilopy, dikobrazy nebo damany, připomínající přerostlá morčata. Plochý vrchol je protkán sítí stezek a vyjet k nim můžete pohodlně lanovkou, zdolání hory po vlastních však není nijak náročné. 

Poněkud obtížnější ovšem bude výstup na druhou kapskou skalní dominantu Lví hlavy. Adrenalin do krve vlije už chůze po ostrém hřebeni, v závěru pak musíte překonat několik žebříků a využít ocelových řetězů. Odměnou bude úchvatný výhled na krásnou scenérii celého Kapského města.

Za výlet rozhodně stojí i koloniemi tučňáku obsypaná Boulder Beach nebo členité pobřeží u nejjižnějšího afrického výběžku, mysu Dobré naděje. Z jeho mnoha vyhlídek můžete navíc, kromě oceánu, pozorovat i dovádějící velryby.

Stolová hora v pozadí Kapského města
Stolová hora v pozadí Kapského města | Foto: Isifa/Thinkstock

Rozmanité město nabízí širokou škálu možností ubytování, a pokud chcete ušetřit, jistě oceníte hustou síť levných hostelů. Přímé letecké spojení z Prahy sice neexistuje, ale zpáteční letenky s mezipřistáním v Dubaji začínají kolem šestnácti tisíc korun. Jednodušším způsobem pak bude vybrat si dovolenou z nabídky cestovních kanceláří, kde zájezdy i s ubytováním stojí už kolem třiceti pěti tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy