Kosmopolitní Sao Paulo bude především kulturní zážitek

Adam Pešek
29. 7. 2011 16:00
Etnicky rozmanité Sao Paulo může nabídnout třeba hned několik národních čtvrtí
Sao Paulo, Brazílie
Sao Paulo, Brazílie | Foto: Isifa/Thinkstock

Největší a nejbohatší brazilské město Sao Paulo nemá u turistů příliš dobrou pověst a vzhledem ke značně znečištěnému ovzduší, komplikované dopravě, poměrně vysoké kriminalitě i problémům s drogami se to dá dost dobře pochopit. Pokud se však nenecháte vystrašit nepřívětivým prvním dojmem, zjistíte, že i tato jedenáctimilionová megapole má své specifické a umně skrývané kouzlo. Betonovou džungli obývají desítky etnických skupin, jež se soustřeďují ve vlastních čtvrtích, a nejvíce kosmopolitní město celé země tak zaručuje silný kulturní zážitek.

V Sao Paulu do úctyhodné výšky vyrostl poměrně velký počet budov a nejvíce mrakodrapů kolem sebe soustřeďuje široký bulvár Avenue Paulista. Nejznámější a asi i nejzajímavější z nich je nejspíše Banespa Building, jejíž hlavní architekt se inspiroval u o poznání slavnější newyorské Empire State Building. Většina turistů ale spíše ocení její vyhlídkovou plošinu a nabízený úchvatný výhled na město.

Sao Paulo žije i v noci
Sao Paulo žije i v noci | Foto: Isifa/Thinkstock

Z architektonického hlediska zaujme i moderní stavba Museu de arte de Sao Paulo, která stojí na zvláštní konstrukci přímo nad rušnou ulicí. Její útroby schraňují jednu z nejlepších uměleckých sbírek celé jižní polokoule a kromě různých brazilských malířů v ní najdete i obrazy jmen jako Botticelli, Rembrandt, Van Gogh, Dalí nebo třeba Andy Warhol. Pozoruhodné zpravidla bývají i různé aktuální tematické výstavy.

ovzduší je v Sao Paulu poměrně znečištěné
ovzduší je v Sao Paulu poměrně znečištěné | Foto: Isifa/Thinkstock

Okolí bulváru poměrně jasně demonstruje, proč je megapole vyhlášená především svým nočním životem a kvalitními restauracemi. V záplavě kaváren a míst ke stravování totiž budete mít problém si mezi nimi vybrat a velmi snadno se bude hledat i některý z nočních klubů.

Mezi jihoamerické symboly patří typické tržnice a ani o ty není v Sao Paulu nouze. Sehnat se na nich dá téměř vše, zajímavým zážitkem už ale bude pouhý průchod jednou z nich. Vyhlášený je například sobotní trh na náměstí Benedita Clixta.

Kosmopolitní ráz města můžete okusit v jeho etnických čtvrtích. Velká arabská komunita žije kolem ulice Rua 25 de Marco, stará židovská čtvrť se nazývá Bom Retir, Asiatům patří Liberdade, Bala Vista a Bixiga jsou italské.

Oficiálním centrum tvoří náměstí Praca da Sé a na něm se také nachází nejvýraznější saopaulská památka, velkolepá katedrála Metropolitana da Sé v novogotickém slohu. Náměstí ale bohužel okupuje řada bezdomovců a jinak krásná budova tak kvůli okolním vlivům nemůže plně vyniknout. Nedaleko centra se pak rozkládá obrovský zábavní park Hopi Hari, ovšem příznivé ceny atrakcí jsou jak magnet na turisty a obzvláště o víkendech si často budete muset vystát dlouhou frontu.

nektěrá místa Sao Paula zřetelně ilustrují zdejší sociální nerovnosti
nektěrá místa Sao Paula zřetelně ilustrují zdejší sociální nerovnosti | Foto: Isifa/Thinkstock

Rozlehlé Sao Paulo je však velmi daleko a přímé lety z Prahy bohužel neexistují. Zpáteční letenky s jedním mezipřistáním se pohybují kolem čtyřiceti tisíc korun a zájezdů do brazilské megapole příliš není. Různé poznávací zájezdy v ní staví třeba na jeden den, dovolená takového střihu pak začíná někde kolem padesáti tisíc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy