Vyhrajte lístky na koncert Petera Hammilla v Roxy

Kultura Kultura
22. 10. 2012 7:47
Peter Hammill vystoupí ve středu 24. října v Roxy
Peter Hamill
Peter Hamill | Foto: 10:15 Entertainment

Soutěž - Jedna z ikon britského progresivního rocku první půlky 70. let - Peter Hammill - vystoupí ve středu 24. října v pražském klubu Roxy. S online deníkem Aktuálně.cz můžete vyhrát pět dvojic vstupenek na jeho koncert.

Zpěvák, rockový písničkář, skladatel a multiinstrumentalista Hammill se do Prahy vrací po dvou letech. Mimo hudební showbusiness se pohybuje už třicet let a do širšího povědomí se dostal především díky účinkování ve skupině Van Der Graaf Generator, na jejíž tvorbu navazuje dodnes. V roce 2005 dokonce došlo k jejímu reunionu a Hammill tak paralelně funguje coby sólový muzikant i jako její člen.

Nicméně podobně fungoval už před jejím rozpadem v roce 1978. Tehdy měl na kontě sedm sólových alb a z obav opakování sebe samého se na jednotlivých nahrávkách snažil měnit nálady.

„Ano, mám-li z něčeho hrůzu, tak je to opakování. Každou další desku beru jako výzvu," říká Hammill. „Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená," dodává a očividně se mu to daří. Jeho vliv na svou tvorbu přiznávají třeba Johnny Rotten, dříve zpěvák Sex Pistols, či Nick Cave.

V textech se Hammill blíží takřka básnickému projevu a používá bohatý, metaforický jazyk. Ostatně vydal i dvě knihy básní, textů a povídek. „Každý z textů by měl vyprávět určitý příběh," komentuje obsah zatím posledního, v pořadí celkem čtyřicátého, alba This. „Každá písnička by měla být jako určitý soundtrack a mít i vizuální kvalitu," vysvětluje hudebník. 


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy