Vyhrajte lístky na koncert Petera Hammilla v Roxy

Kultura Kultura
22. 10. 2012 7:47
Peter Hammill vystoupí ve středu 24. října v Roxy
Peter Hamill
Peter Hamill | Foto: 10:15 Entertainment

Soutěž - Jedna z ikon britského progresivního rocku první půlky 70. let - Peter Hammill - vystoupí ve středu 24. října v pražském klubu Roxy. S online deníkem Aktuálně.cz můžete vyhrát pět dvojic vstupenek na jeho koncert.

Zpěvák, rockový písničkář, skladatel a multiinstrumentalista Hammill se do Prahy vrací po dvou letech. Mimo hudební showbusiness se pohybuje už třicet let a do širšího povědomí se dostal především díky účinkování ve skupině Van Der Graaf Generator, na jejíž tvorbu navazuje dodnes. V roce 2005 dokonce došlo k jejímu reunionu a Hammill tak paralelně funguje coby sólový muzikant i jako její člen.

Nicméně podobně fungoval už před jejím rozpadem v roce 1978. Tehdy měl na kontě sedm sólových alb a z obav opakování sebe samého se na jednotlivých nahrávkách snažil měnit nálady.

„Ano, mám-li z něčeho hrůzu, tak je to opakování. Každou další desku beru jako výzvu," říká Hammill. „Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená," dodává a očividně se mu to daří. Jeho vliv na svou tvorbu přiznávají třeba Johnny Rotten, dříve zpěvák Sex Pistols, či Nick Cave.

V textech se Hammill blíží takřka básnickému projevu a používá bohatý, metaforický jazyk. Ostatně vydal i dvě knihy básní, textů a povídek. „Každý z textů by měl vyprávět určitý příběh," komentuje obsah zatím posledního, v pořadí celkem čtyřicátého, alba This. „Každá písnička by měla být jako určitý soundtrack a mít i vizuální kvalitu," vysvětluje hudebník. 


 

Právě se děje

před 53 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy