Vyhrajte lístky na koncert Petera Hammilla v Roxy

Kultura Kultura
22. 10. 2012 7:47
Peter Hammill vystoupí ve středu 24. října v Roxy
Peter Hamill
Peter Hamill | Foto: 10:15 Entertainment

Soutěž - Jedna z ikon britského progresivního rocku první půlky 70. let - Peter Hammill - vystoupí ve středu 24. října v pražském klubu Roxy. S online deníkem Aktuálně.cz můžete vyhrát pět dvojic vstupenek na jeho koncert.

Zpěvák, rockový písničkář, skladatel a multiinstrumentalista Hammill se do Prahy vrací po dvou letech. Mimo hudební showbusiness se pohybuje už třicet let a do širšího povědomí se dostal především díky účinkování ve skupině Van Der Graaf Generator, na jejíž tvorbu navazuje dodnes. V roce 2005 dokonce došlo k jejímu reunionu a Hammill tak paralelně funguje coby sólový muzikant i jako její člen.

Nicméně podobně fungoval už před jejím rozpadem v roce 1978. Tehdy měl na kontě sedm sólových alb a z obav opakování sebe samého se na jednotlivých nahrávkách snažil měnit nálady.

„Ano, mám-li z něčeho hrůzu, tak je to opakování. Každou další desku beru jako výzvu," říká Hammill. „Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená," dodává a očividně se mu to daří. Jeho vliv na svou tvorbu přiznávají třeba Johnny Rotten, dříve zpěvák Sex Pistols, či Nick Cave.

V textech se Hammill blíží takřka básnickému projevu a používá bohatý, metaforický jazyk. Ostatně vydal i dvě knihy básní, textů a povídek. „Každý z textů by měl vyprávět určitý příběh," komentuje obsah zatím posledního, v pořadí celkem čtyřicátého, alba This. „Každá písnička by měla být jako určitý soundtrack a mít i vizuální kvalitu," vysvětluje hudebník. 


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy