Vyhrajte lístky na koncert Petera Hammilla v Roxy

Kultura Kultura
22. 10. 2012 7:47
Peter Hammill vystoupí ve středu 24. října v Roxy
Peter Hamill
Peter Hamill | Foto: 10:15 Entertainment

Soutěž - Jedna z ikon britského progresivního rocku první půlky 70. let - Peter Hammill - vystoupí ve středu 24. října v pražském klubu Roxy. S online deníkem Aktuálně.cz můžete vyhrát pět dvojic vstupenek na jeho koncert.

Zpěvák, rockový písničkář, skladatel a multiinstrumentalista Hammill se do Prahy vrací po dvou letech. Mimo hudební showbusiness se pohybuje už třicet let a do širšího povědomí se dostal především díky účinkování ve skupině Van Der Graaf Generator, na jejíž tvorbu navazuje dodnes. V roce 2005 dokonce došlo k jejímu reunionu a Hammill tak paralelně funguje coby sólový muzikant i jako její člen.

Nicméně podobně fungoval už před jejím rozpadem v roce 1978. Tehdy měl na kontě sedm sólových alb a z obav opakování sebe samého se na jednotlivých nahrávkách snažil měnit nálady.

„Ano, mám-li z něčeho hrůzu, tak je to opakování. Každou další desku beru jako výzvu," říká Hammill. „Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená," dodává a očividně se mu to daří. Jeho vliv na svou tvorbu přiznávají třeba Johnny Rotten, dříve zpěvák Sex Pistols, či Nick Cave.

V textech se Hammill blíží takřka básnickému projevu a používá bohatý, metaforický jazyk. Ostatně vydal i dvě knihy básní, textů a povídek. „Každý z textů by měl vyprávět určitý příběh," komentuje obsah zatím posledního, v pořadí celkem čtyřicátého, alba This. „Každá písnička by měla být jako určitý soundtrack a mít i vizuální kvalitu," vysvětluje hudebník. 


 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy