Zemřel Jon Lord, zakladateli Deep Purple bylo 71

Kultura Kultura
16. 7. 2012 19:36
Slavný skladatel a klávesista prohrál svůj boj s rakovinou slinivky
Jon Lord
Jon Lord | Foto: Repro JonLord.org

Londýn - Britský skladatel a klávesista Jon Lord, jeden ze zakládajících členů legendární skupiny Deep Purple, zemřel. Před měsícem oslavil 71. narozeniny.

"S hlubokým zármutkem oznamujeme skon Jona Lorda," píše se v prohlášení na jeho webu. "Jon odešel z Temnoty do Světla."

Lord v pondělí prohrál na londýnské klinice svůj dlouhý boj s rakovinou slinivky, jejíž léčbu podstupoval od loňského srpna. Osudnou se mu stala plicní embolie. "V posledních chvílích byl obklopen svojí milovanou rodinou."

Deep Purple založil v roce 1968 společně s bubeníkem Ianem Paicem. Kapelu opustil po dlouhých 34 letech v roce 2002, během té doby prodali na 150 milionů nosičů. Během své bohaté kariéry hrál mimo jiné i v kapele Whitesnake.

Jon Lord je mimo jiné autorem jedné z nejslavnějších skladeb rockové historie - Smoke On The Water.

(text pokračuje pod videem)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Odešel velikán

Rodák z Leicesteru byl ovlivněn klasickou hudbou, blues i jazzem, ale na své Hammondovy varhany hrál s rockovým zápalem, čímž pomohl Deep Purple stát se průkopníky progresivního rocku, napsal server BBC.

Klávesy Jona provázely od dětství. Coby devatenáctiletý získal stipendium na herecké škole škole v Londýně, ale namísto toho, aby pokoušel štěstí na prknech, která znamenají svět, začal hrát v místních hospodách hrát jazz a rhytm and blues. Později sám přiznal, že ho hodně ovlivnili rock'n'rollová hvězda Jerry Lee Lewis a bluesový pianista Jimmy Smith.

Ihned poté, co zpráva o jeho smrti obletěla svět, začali mu hudebníci vzdávat hold. "Nechť velký Jon Lord, základní kámen Deep Purple, odpočívá v pokoji," napsal na Twitteru Tom Morello, kytarista Rage Against The Machine.

"Byl jsem jeho obrovským fanouškem," prohlásil pro změnu jeho přítel a klávesista skupiny Yes Rick Wakeman.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy