Nick Cave rozpustil svou partu nestoudných slídilů

Karel Veselý
6. 1. 2012 12:08
Grinderman se loučí albem remixů a reinterpretací
Foto: Aktuálně.cz

Victoria/Praha - Nejhlučnější projekt, za kterým stojí Nick Cave, živočišné blues-rockové kvarteto Grinderman, oficiálně oznámilo svůj konec. Pomyslný šáteček na rozloučenou obstará album Grinderman 2 RMX, na němž kultovním Australanům složí poctu současné rockové kapely, písničkáři i taneční projekty. Album remixů, coververzí a reinterpretací vyjde 12. března.

Čtěte také:
Grinderman nemá pravidlo, že musíme mít všichni vousy
Nick Cave tentokrát brousí vlkodlačí mlhou

Na desce se podílí třeba Josh Homme z Queens of the Stone Age, hlučná kapela A Place To Bury Strangers, frontman Horrors Faris Badwan i elektroničtí klasikové UNKLE. Album bude k dispozici jako dvojvinyl s vloženým CD a také v digitálním formátu.

Konec kapely ohlásil Nick Cave už v polovině prosince na závěr koncertu v rámci Meredith Festival v australské Victorii. "Možná se uvidíme zase za dalších deset let, až budeme ještě starší a ještě hnusnější," řekl 12ti tisícům fanouškům, kteří se přišli podívat na poslední vystoupení z australského turné kapely.

Cave a jeho parťáci se podle dostupných informací vrací do lůna své domovské kapely Bad Seeds, s níž naposledy natočili před čtyřmi lety desku Dig, Lazarus, Dig!!!

Grinderman původně vznikl v roce 2006 jako jednorázový projekt, do kterého si Nick Cave pozval své spoluhráče z kapely Bad Seeds - Warrena Ellise (obvykle housle, nicméně zde především elektronika), Martyna Caseyho (basová kytara) a Jima Sclavunose (bicí). Pro hudební legendu, které tehdy táhlo na padesát, mělo být nové kvarteto pokusem o tvrdý restart svého hudebního směřování. Muzikanti si nechali narůst plnovousy a ve studiu popustili uzdu svým zvířeckým pudům. Výsledkem bylo syrové album plné nestoudného blues, které odhalovalo ty nejagresivnější kořeny rocku.

  

Po skvělém přijetí desky se Cave a spol. ke Grinderman vrátili ještě jednou - v roce 2010 natočili druhé album. Ještě rychlejší a agresivnější deska by se dala nejlépe popsat jako „mužská podoba menopauzy". Vloni v létě zahráli i na festivalu Colours of Ostrava a rozhodně potvrdili skvělé reference, které koncertní podobu živočišných nahrávek provázely.

„Bad Seed je tradičně spíše hudební komunita, zatímco v Grindermanovi jsme jen čtyři, což znamená, že máme mnohem větší svobodu," vysvětloval hudební filosofii Grinderman v rozhovoru před ostravským vystoupením bubeník Jim Sclavunos. „Do muziky může mluvit každý z nás. Ve čtyřech se nám dýchá mnohem volněji."

„Grinderman je dítětem specifického času a kontextu, v němž se nacházíme," řekl Aktuálně.cz a dodal: „Jsme už docela staří chlápci, což ale není žádné traumatické stigma, spíše to znamená, že jsme nabrali spoustu zkušeností, ze kterých můžeme vycházet."

Foto: Aktuálně.cz

Už od časů první kapely The Birthday Party nikdy Nick Cave nedělal hudbu, která by potřebovala kontext hudebních trendů. Možná i proto se mu na Grinderman 2 RMX klaní muzikanti nejrůznějších generací a žánrů. Je tu jeho někdejší parťák z divokých 70. let Barry Adamson, který má za sebou řadu sólových desek těžících z atmosféry hudebních soundtracků, Nick Zinner z newyorských Yeah Yeah Yeahs či frontman melancholických The National Matt Berninger.

Remixy ale přispěli také londýnská post-industriální partička Factory Floor nebo klasik klubové hudby Andy Weatherall, který se proslavil jako spolupracovník Primal Scream či polovina projektu Two Lone Swordsman.

Cave a spol. přispějí jen dvěma skladbami ze svého archívu. Kolekci otevře verze písně Heathen Child s kytaristou Robertem Frippem původně zařazená na b-stranu singlu a zakončí ji syrová demoverze skladby Evil.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy