Část Nízkých Tater zamořily pesticidy proti kůrovci

Pavel Baroch
15. 7. 2008 8:14
Chemikálie jsou nebezpečné i pro člověka
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nízké Tatry - Čeští turisté, kteří míří v létě na Slovensko, by si měli rozmyslet, zda stráví dovolenou v Nízkých Tatrách.

Slovenský státní podnik Lesy se totiž rozhodl pro radikální boj s kůrovcem a nasadil proti němu silný pesticid, kterým postupně zamoří značnou část tatranského lesa.

Chemikálie na bázi cypermethrinu je nebezpečná i pro člověka. Může narušovat účinky hormonů nebo poškozovat geny.

Vstup do lesa je při plošném rozstřikování chemikálie - ze země nebo z letadla - pro veřejnost zakázán. Ještě déle platí zákaz sběru lesních plodů.

"Doporučujeme českým turistům, aby si před cestou na Slovensko zjistili, zda místa, kam se chystají, nepatří mezi postižená. V lepším případě by mohli při výletech narazit na cedule se zákazem vstupu do lesa," uvedlo české ekologické Hnutí Duha.

Mrtví brouci po postřiku proti kůrovci
Mrtví brouci po postřiku proti kůrovci | Foto: Hnutí Duha

Pesticidy zabíjejí i další živočichy

Proti plošnému postřiku lesa v Národním parku Nízké Tatry se postavily desítky slovenských odborníků včetně přírodovědců ze slovenské Akademie věd. Pesticid totiž zabíjí nejen lýkožrouta smrkového, ale také další živočichy.

"Chemikálie, které používají Lesy, přímo ohrožují a ničí biologickou rozmanitost národního parku a jsou zdraví nebezpečné pro všechny živé organismy," uvádí se v prohlášení expertů.

Slovensko je podle nich jediný stát v Evropské unii, který proti kůrovci nasadil letecké postřiky. Odborníci upozorňují, že jde o vědecky neověřenou metodu ochrany lesa.

"Podle našeho názoru zamýšlená opatření v boji s kůrovcem natolik sníží přírodní hodnoty území, že to může vést ke ztrátě jeho statutu národního parku," varují vědci v petici pro slovenskou vládu.

Chemická válka proti přírodě

Slovenské Lesoochranářské sdružení VLK dokonce proti státním Lesům podalo trestní oznámení pro podezření z trestného činu poškození životního prostředí.

Opačným směrem - na sdružení VLK - zase jde trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. Státní Lesy tvrdí, že k postřiku pesticidy dostaly povolení tamního ministerstva životního prostředí. Své slovenské partnerské organizace VLK se zastalo české Hnutí Duha.

"Co se v Nízkých Tatrách děje, si zaslouží označit za chemickou válku proti přírodě. Nemělo by se to stát ani v běžném lese, natož potom v národním parku. Plošné kropení lesů pesticidy v takovém rozsahu tu bylo naposledy v dobách hluboké totality - s drastickými důsledky pro všechen hmyz i ptáky," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Slovenské úřady, které masivní použití pesticidů v Nízkých Tatrách povolily, uvedly, že je to rozhodně lepší, než kdyby se proti kůrovci nic nedělalo.

V Česku se pesticidy také používají, ale...

V českých lesích se podle Hnutí Duha pesticidy proti kůrovci také používají, jenže chemikálie se nerozstřikuje plošně, ale aplikuje se na jednotlivé poražené stromy.

"Návštěvníkům českých lesů doporučujeme nesbírat lesní plody v bezprostředním okolí kmenů a skládek dřeva, které byly pesticidem postříkány. Lze je většinou poznat podle zbarvení, nejčastěji červeného nebo zeleného - od barev, které se do postřiků právě kvůli bezpečnosti přidávají," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy