reklama
 
 

Po michelinském ocenění přišel vyhazov. Zklamání, jako by mi vzali dítě, říká šéfkuchař Pavlík

20. 7. 2018 8:36
Příběh kuchaře Pavola Pavlíka z restaurace Bistrot 104 | Video: Tomáš Cetkovský, Ivan Štibrányi |  02:12
Pavol Pavlík v minulosti působil v restauracích specializujících se na francouzskou kuchyni. Vedl například vyhlášený podnik Le terroir na Starém Městě v Praze. Na začátku loňského roku se ujal kuchyně nově vzniklého Bistrot 104, který se inspiroval severskou gastronomií. Vinohradskou restauraci ale nakonec musel opustit, přestože získala gastronomické ocenění Bib Gourmand.

"Nemyslím si, že jde jen o ocenění pro kuchaře. Jde o záležitost celého týmu restaurace - servisu, dodavatelů, ale i marketérů," vysvětluje šéfkuchař Pavol Pavlík, co pro něj znamená prestižní ocenění od michelinských komisařů.

[tvarůžky - houby] [ripened cheese - mushrooms]

Zveřejnil(a) Benjamin14.cz dne 04. July 2018

Kuchařské ceny pro něj ale nejsou podstatné. Bib Gourmand, kterou získává podnik za "výjimečné jídlo za výjimečnou cenu", je pro něj odměnou za to, že svoji práci dělá dobře. 

"Biba" se svými bývalými kolegy vyvařil v Bistrot 104. "Restauraci jsme vytvořili z ničeho a za osm měsíců jsme z ní odcházeli s velkým pocitem zklamání. Odchod byl velmi těžký. Bib Gourmand považuji za určité zadostiučinění. Ocenění, že jsme to dělali dobře," vzpomíná. Váží si i toho, že jeho koncept zaujal pražskou gastronomickou scénu. 

Všechny návštěvy michelinských kontrolorů proběhly do konce roku 2017, tedy v době, kdy kuchyni ještě šéfoval. "Vím o třech jejich návštěvách. Já osobně jsem byl u jedné. Dotyčný si prošel zázemí restaurace a zajímal se o sebemenší detaily, ať už nábytek, nebo dodavatele," vypráví.

Když odešel z Bistrot 104, dostal nabídku od majitelů vršovického podniku Benjamin. I v něm vaří jídla inspirovaná skandinávskou gastronomií, podporuje lokální produkty a snaží se oprášit i prvorepublikovou kuchyni. Inspiraci hledá ve starých kuchařkách a spolu se svým týmem vaří i dávno zapomenutá jídla našich babiček. 

Jako výjimečný ale hodnotí i koncept svého současného působiště, hosté v Benjaminu sedí u jednoho velkého stolu. "Myslím si, že tento koncept by v Michelinu zaujmout mohl, a určitý potenciál v něm vidím," uzavírá.

autor: Petra Jansová | 20. 7. 2018 8:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama