FOTO 15 nejdivnějších budov světa. Které to jsou?

FOTO 15 nejdivnějších budov světa. Které to jsou?
Metropolitní katedrála Brasília vznikla podle návrhu významného brazilského architekta Oscara Niemeyera, který se inspiroval indiánskými pyramidami. Konstrukce se skládá ze šestnácti tvarovaných betonových bloků a má připomínat Kristovu trnovou korunu.
Křivý dům najdete v polských Sopotech. Dostavěn byl v roce 2004 podle návrhu architektů Szotyńského, Szotyńské a Zaleského, kteří se nechali inspirovat kresbami Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga.
La Pedrera je dílem architekta Antonia Gaudího a stejně jako většinu jeho staveb bychom ji našli v Barceloně. Secesní budova dnes slouží jako sídlo banky a rovněž jako kulturní centrum s kavárnou.
Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau slouží od roku 1997 jako galerie moderního umění. Futuristická stavba architekta Franka Gehryho má vzhledem k sousedství řeky Nervion připomínat loď.
Foto: Profimedia.cz
red
15. 1. 2014 5:00
Projděte si galerii patnácti nejpozoruhodnějších budov světa od muzeí přes koncertní síně po neobyčejný hostel v holandském Rotterdamu.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy