FOTO 15 nejdivnějších budov světa. Které to jsou?

FOTO 15 nejdivnějších budov světa. Které to jsou?
Metropolitní katedrála Brasília vznikla podle návrhu významného brazilského architekta Oscara Niemeyera, který se inspiroval indiánskými pyramidami. Konstrukce se skládá ze šestnácti tvarovaných betonových bloků a má připomínat Kristovu trnovou korunu.
Křivý dům najdete v polských Sopotech. Dostavěn byl v roce 2004 podle návrhu architektů Szotyńského, Szotyńské a Zaleského, kteří se nechali inspirovat kresbami Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga.
La Pedrera je dílem architekta Antonia Gaudího a stejně jako většinu jeho staveb bychom ji našli v Barceloně. Secesní budova dnes slouží jako sídlo banky a rovněž jako kulturní centrum s kavárnou.
Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau slouží od roku 1997 jako galerie moderního umění. Futuristická stavba architekta Franka Gehryho má vzhledem k sousedství řeky Nervion připomínat loď.
Foto: Profimedia.cz
red
15. 1. 2014 5:00
Projděte si galerii patnácti nejpozoruhodnějších budov světa od muzeí přes koncertní síně po neobyčejný hostel v holandském Rotterdamu.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy