Narodí se mladí orli? Samice Cecilka sedí na snůšce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2012 11:15
Přečtěte si poslední novinky o projektu Návrat orla skalního

Bartošovice - Orlice Cecilka, která byla vypuštěna v roce 2006 jako první z mláďat projektu "Návrat orla skalního na české nebe", opět zahnízdila.

Samice, která v loňském roce spolu se svým partnerem úspěšně vyvedla mládě, snesla první vajíčko ještě koncem měsíce března.

"V současné době probíhá inkubace a my věříme, že se podaří hnízdo uchránit před rušivými vlivy," říká Petr Orel, autor celého projektu.

Hnízdit by chtěl i samec Kysučan, který si na hnízdní lokalitu přivedl novou partnerku, 4 až 5 letou samici, které ochránci ze Záchranné stanice v Bartošovicích zatím říkají "Divá".

Samice Isabela (2008) se ukázala jako nevyzrálá, nestálá a zatím se pohybuje v prostoru mezi Beskydami a Nízkými Tatrami.

"Velmi smutnou zprávou pak je, že z hnízdní lokality zmizel David (2006) i Filoména (2007), již delší čas po nich společně s lesním personálem pátráme. Jiskřička naděje zatím existuje," věří Petr Orel. "Pár měl v tomto roce konečně dosáhnout pohlavní dospělosti a úspěšně vyhnízdit. Nic tomu nemělo bránit, hnízdní lokalitu považujeme za ideální. Při posledním vizuálním pozorování byli oba orli v pořádku, plní sil a energie."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy