Narodí se mladí orli? Samice Cecilka sedí na snůšce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2012 11:15
Přečtěte si poslední novinky o projektu Návrat orla skalního

Bartošovice - Orlice Cecilka, která byla vypuštěna v roce 2006 jako první z mláďat projektu "Návrat orla skalního na české nebe", opět zahnízdila.

Samice, která v loňském roce spolu se svým partnerem úspěšně vyvedla mládě, snesla první vajíčko ještě koncem měsíce března.

"V současné době probíhá inkubace a my věříme, že se podaří hnízdo uchránit před rušivými vlivy," říká Petr Orel, autor celého projektu.

Hnízdit by chtěl i samec Kysučan, který si na hnízdní lokalitu přivedl novou partnerku, 4 až 5 letou samici, které ochránci ze Záchranné stanice v Bartošovicích zatím říkají "Divá".

Samice Isabela (2008) se ukázala jako nevyzrálá, nestálá a zatím se pohybuje v prostoru mezi Beskydami a Nízkými Tatrami.

"Velmi smutnou zprávou pak je, že z hnízdní lokality zmizel David (2006) i Filoména (2007), již delší čas po nich společně s lesním personálem pátráme. Jiskřička naděje zatím existuje," věří Petr Orel. "Pár měl v tomto roce konečně dosáhnout pohlavní dospělosti a úspěšně vyhnízdit. Nic tomu nemělo bránit, hnízdní lokalitu považujeme za ideální. Při posledním vizuálním pozorování byli oba orli v pořádku, plní sil a energie."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy