Narodí se mladí orli? Samice Cecilka sedí na snůšce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2012 11:15
Přečtěte si poslední novinky o projektu Návrat orla skalního

Bartošovice - Orlice Cecilka, která byla vypuštěna v roce 2006 jako první z mláďat projektu "Návrat orla skalního na české nebe", opět zahnízdila.

Samice, která v loňském roce spolu se svým partnerem úspěšně vyvedla mládě, snesla první vajíčko ještě koncem měsíce března.

"V současné době probíhá inkubace a my věříme, že se podaří hnízdo uchránit před rušivými vlivy," říká Petr Orel, autor celého projektu.

Hnízdit by chtěl i samec Kysučan, který si na hnízdní lokalitu přivedl novou partnerku, 4 až 5 letou samici, které ochránci ze Záchranné stanice v Bartošovicích zatím říkají "Divá".

Samice Isabela (2008) se ukázala jako nevyzrálá, nestálá a zatím se pohybuje v prostoru mezi Beskydami a Nízkými Tatrami.

"Velmi smutnou zprávou pak je, že z hnízdní lokality zmizel David (2006) i Filoména (2007), již delší čas po nich společně s lesním personálem pátráme. Jiskřička naděje zatím existuje," věří Petr Orel. "Pár měl v tomto roce konečně dosáhnout pohlavní dospělosti a úspěšně vyhnízdit. Nic tomu nemělo bránit, hnízdní lokalitu považujeme za ideální. Při posledním vizuálním pozorování byli oba orli v pořádku, plní sil a energie."

 

Právě se děje

Další zprávy