Pražské komorní divadlo přežije na plátně

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 7. 2012 13:45
Inscenace Divadla Komedie budou mít druhý život ve filmu
Foto: PKD

Praha - Inscenace Pražského komorního divadla (PKD) na scéně Divadla Komedie budou mít druhý život ve filmu. Režisér Radim Špaček během poslední sezony připravoval dokumentární cyklus, ve kterém zaznamenal dvanáct inscenací tohoto souboru. Série bude ohlédnutím za desetiletým působením oceňované skupiny herců a divadelníků, které končí po neshodách šéfa souboru Dušana Pařízka s pražským magistrátem.

Problém byl v několika milionech, o které nechtěl zřizovatel navýšit rozpočet divadla v loňském roce. Už v roce 2010 muselo divadlo kvůli snížení příspěvku od města dělat změny v repertoáru a rušit některé domluvené koprodukce se zahraničními scénami. Loni se Pařízek rozhodl nedělat dál kompromisy a působení souboru v Divadle Komedie ukončit.

Cyklus záznamů představení vzniká v produkci Čestmíra Kopeckého a zachycuje stěžejní inscenace souboru - Proces, Srdce temnoty, Legenda o svatém pijanovi, Weissenstein, Antiklimax, Nadváha, nedůležité: Neforemnost, Spílání publiku, Poslední chvíle lidstva, Goebbels/Baarová, Petrolejové lampy, Utrpení knížete Sternenhocha a Odpad, město, smrt.

Foto: prakomdiv.cz

Souběžně s dokumentem se natáčí v Kopeckého produkci i celovečerní hraný film podle posledně jmenované hry. Režisér Jan Hřebejk vychází ze scénáře Reinera Wernera Fassbindera a divadelní inscenace Dušana Pařízka. Ve filmu hrají herci, kteří účinkovali i v divadelní inscenaci PKD. Premiéra se plánuje na druhou polovinu listopadu.

Desetileté období Pražského komorního divadla tvořily tři sezony zaměřené na českou, německou a rakouskou dramatiku. Zpětně je mapují i divadelní noviny, které obsahují fotografie, články vztahující se k tématům jednotlivých období, texty k inscenacím PKD i rozhovory s vůdčími osobnostmi divadla Dušanem Pařízkem a Davidem Jařabem.

Kolekci novin je možné koupit v pokladně divadla do 30. července každý všední den od 14:00 do 18:00, v úterý 31. července bude pokladna otevřena od 12:00 do 14:00. Věrní diváci a fanoušci divadla si mohou v pokladně koupit i suvenýry PKD v podobě placek s tvářemi herců. Ve 14:00 začne úplně poslední představení PKD v Komedii, derniéra inscenace hry Petera Handkeho Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli.

Handkeho scénická úvaha beze slov je spíše než divadelní hrou snahou přenést na jeviště útržky vztahů a osudů, které se protínají a míjejí na náměstí malého města. Pro režiséra Pařízka se stala příležitostí rozloučit se s divadlem i diváky a na jeviště tak znovu přivedl prostřednictvím celého hereckého souboru všechny inscenace, které PKD v Komedii uvedlo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy