Do Komedie nastoupí po Pařízkovi Divadlo Company.cz

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 11. 2011 14:12
Soustředí se na českou i polskou dramatiku

Praha - Novým provozovatelem pražského Divadla Komedie bude od příští sezony sdružení Divadlo Company.cz, které sedmým rokem provozuje Strašnické divadlo.  O rozhodnutí komise informoval radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Dosavadní nájemce, soubor Pražského komorního divadla Dušana Davida Pařízka, v Divadle Komedie skončí k 31. červenci příštího roku.

"Jednání komise bylo bouřlivé, výsledek nebyl jednoznačný," řekl Kaucký. Komise postupně vylučovací metodou vybrala do finále kromě vítěze také sdružení Young Talents Martina Pošty. O vítězi podle radního rozhodla vyváženost umělecké a ekonomické stránky projektu. "Vyváženost finanční rozvahy byla důvodem, proč většina komise nakonec zvedla ruku pro tento projekt," konstatoval Kaucký.

Sdružení Divadlo Company.cz se plánuje do nového působiště přesunout i se svými současnými herci a režiséry. Zaměřit se chce na českou, slovenskou a polskou dramatiku. "Polské divadlo je velký fenomén evropského i světového významu. V současné době je tam spousta špičkových dramatiků a režisérů," říká režisérka a ředitelka divadelní společnosti Eva Bergerová.

Foto: Komedie

Současný soubor Divadla Komedie by měl podle Kauckého v létě příštího roku skončit; podle Bergerové se ale počítá s tím, že některé členy odcházejícího souboru osloví Divadlo Company.cz s nabídnou spolupráce.

Celkem výběrové řízení obeslalo sedmnáct žadatelů, dvě přihlášky byly kvůli formálním nedostatkům vyřazeny. Smlouvu na léta 2012 až 2016 chce město s novým provozovatelem uzavřít do konce ledna 2012.

Do finále výběrového řízení se kromě vítěze a společnosti Young Talents dostali režisér a ředitel divadelní společnosti Masopust Štěpán Pácl a občanská sdružení Seagull a Letí.

Ředitel Divadla Komedie Dušan David Pařízek již v dubnu informoval magistrát, že v divadle k 31. červenci 2012 skončí. V dopise upozornil, že magistrátní příspěvek na činnost divadla neodpovídá provozu a nákladům na uměleckou činnost. Divadlo Komedie patří podle kritiků k nejlepším scénám v Česku.

Pražskému komornímu divadlu se podařilo z Divadla Komedie vytvořit jednu z nejprogresivnější profesionálních scén republiky. Soustředilo se především na současnou českou, rakouskou a německou dramatiku. Vrátilo do Prahy němčinu i středoevropská témata i souvislsoti a dosáhlo za svého působení řady ocenění u nás stejně jako v zahraničí.

Kaucký se ale brání kritice, že Praha dávala na provoz divadla málo peněz. S Pařízkem prý několikrát jednal, výsledkem bylo, že magistrát jeho rozpočet na jaře navýšil o 1,2 milionu korun. Více podle radního vedení města dát v té době nemohlo s tím, že další prostředky by se mohly nelézt na podzim. "Pařízek ale nebyl v situaci, kdy by mohl počkat," poznamenal na konci prázdnin.

Prostory divadla v Jungmannově ulici si Praha pronajímá od roku 2002 od ministerstva financí, nájemní smlouva je platná do roku 2030.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy