Zkusil malovat černobíle. Viktor Pivovarov vystavuje v pražské galerii se synem

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 1. 2023 14:54
Výtvarník Viktor Pivovarov a jeho syn Pavel Pepperstein poprvé vystavují spolu v Praze. Přehlídku nazvanou Bílá zrcadla od úterního večera nabízí DSC Gallery v Dlouhé ulici, potrvá do 8. března. Vernisáže se zúčastní jen šestaosmdesátiletý Pivovarov, který v české metropoli bydlí a hned vloni na jaře odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Jeho syn Pepperstein žije v Rusku.

Pivovarov se narodil v Moskvě roku 1937, od začátku 80. let působí v Praze, kam přišel po sňatku s překladatelkou a historičkou umění Milenou Slavickou. Vedle autorů jako Erik Bulatov, Ilja Kabakov či Eduard Štejnberg patřil k předním představitelům takzvané moskevské konceptuální školy, jejíž členové reflektovali vliv ideologie na způsob života. Jeho zásadní témata tvoří samota, erotika, vazba na literaturu či propojení každodenní všednosti s velkými filozofickými myšlenkami.

První velkou výstavu měl až roku 2004 v moskevské Treťjakovské galerii, poslední roky však zažívá obnovenou vlnu zájmu. Nejprve nakladatelství Torst v českém překladu Jana Machonina vydalo jeho autobiografii nazvanou Zamilovaný agent.

Předloni mu pražská Národní galerie uspořádala velkou retrospektivu ve Veletržním paláci. Vloni jeho malby a sochy zaplnily prakticky celý Dům umění města Brna i okolí. A nejnověji se Pivovarov stal vítězem cen České akademie vizuálního umění, kde ho porota vyhlásila umělcem roku, byl autorem výstavy roku a jeho dcera Máša Černá Pivovarovová obdržela sošku pro publikaci roku.

V pražské galerii DSC nyní Viktor Pivovarov vystavuje cyklus nazvaný Bílá zrcadla. "Obraz jako takový většinou představuje nějakou plochu, na kterou umělec něco maluje, nebo je imaginárním prostorem, kde autor jakoby instaluje různé objekty, a obraz je tak jakýmsi oknem. K těmto interpretacím obrazu ještě chápu obraz jako zrcadlo, které odráží autora, ale když je hotový a visí v galerii, odráží i diváka. A tam vzniká setkání diváka i autora. A to je podle mě na umění nejzajímavější," řekl Pivovarov při instalování obrazů v Dlouhé ulici.

Nový cyklus dokončil loni. Má podobné náměty jako jeho dřívější práce, častý je tu figurální motiv doplněný geometrickou abstrakcí. Všechna vystavená díla ale užívají jen černobílou škálu. "Snažím se stále najít něco nového. Černobílé obrazy jsem nikdy nedělal, a teď vznikla myšlenka zkusit to," dodává umělec. Za volbou černých a šedých odstínů nebylo nic jiného než experiment, zdůrazňuje v době ruské války na Ukrajině.

Obrazy řeší vážné i zábavnější situace, mají mírný nádech erotiky, popisují mezilidské vztahy. "Vždycky ten patos nebo lyriku koordinuji humorem, jinak by to vypadalo hrozně, patos a lyrika by přecházely v sentiment. Musí tam být jemný balanc," myslí si Viktor Pivovarov.

Přehlídku jako kurátorka připravila jeho dcera Máša Černá Pivovarovová. Z tvorby autorova syna Pavla Peppersteina, který stejně jako otec patří ke konceptuálním umělcům a také je spisovatelem, vybrala kresby z roku 1980. "Je to album, který Paška dal svému otci k narozeninám," vysvětluje.

Alba byla specifický umělecký žánr, jejž počátkem 70. let vyvinul Pivovarov společně s Iljou Kabakovem. Formát jim přišel vhodný v době, kdy byli součástí neoficiální kulturní scény, která často zahrnovala osobní setkání v soukromých prostorech.

Album kombinující obraz a text bylo skladné a lehce přenositelné, předvádělo se tak, že v něm autor pomalu listoval před zraky malého kroužku přátel. Postupně se pak alba začala také vystavovat. "Vystavené album je o tom, že dvě postavy se dostávají do jakéhosi mystického prostoru a procházejí obrazy Viktora Pivovarova. Jeho syn mu tím vzdal hold a rozhodli jsme se ho vystavit, protože oba spojuje," dodává kurátorka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy