Podcast Na dotek: Nečekám nic a nenaříkám. Ale toužím po nesmrtelnosti

Petr Vizina Petr Vizina
31. 3. 2021 18:00
S malířem Viktorem Pivovarovem o Moskevské gotice, připravované výstavě v Národní galerii, zmuchlaném kapesníku na věčnosti i sexu v Sovětském svazu.

Poprvé od roku 1996 v tuzemsku uvidíme dílo čtyřiaosmdesátiletého malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova v celé šíři. Výstavu Moskevská gotika, nazvanou podle jednoho z autorových děl, plánuje Národní galerie otevřít ve Veletržním paláci 14. května.

Expozice představí Pivovarovu bohatou životní dráhu, od neoficiální umělecké scény v Moskvě 70. let minulého století přes plátna a alba kreseb vytvořená poté, co se v roce 1982 přestěhoval do Prahy, až po nová díla, která budou vystavena poprvé.

Podcast s Viktorem Pivovarovem si můžete poslechnout zde:

"Energii Prahy jsem považoval za nulovou. Neměla podle mě naprosto žádný náboj: ani metropolitní, ani provinciální, dobrý ani špatný, aktivní ani pasivní. Líbilo se mi to. Líbila se mi vybitost toho pole, jeho neutralita, klid," poznamenal si Pivovarov při stěhování z Moskvy do Prahy v autobiografické knize nazvané Zamilovaný agent.

Moskevskou neoficiální uměleckou scénu, která zažila vrcholné období kolem roku 1976, na výstavě představují nejen mastná pánvička či utěrka z moskevského bytu, ale především takzvaná "alba" - unikátní výtvarný žánr, jehož je Pivovarov spoluautorem.

"Věčnost bez malých předmětů, které slouží člověku, je vlastně omyl," vysvětluje přítomnost obyčejných, všedních věcí na své výstavě. "Mojí duši jsou ale blízké malé, neviditelné a křehké věci, které existují byť na jedinou vteřinu," dodává.

Pivovarovy malby inspirovala všednost informačních tabulí a hesel, ale také klasická díla ruské literatury nebo evropského malířství od gotiky po modernisty 20. století. Z filozofických i náboženských tradic a jejich humorných parafrází splétá unikátní umělecké práce. Taková je Sútra strachu, stylizovaná jako svitek tóry se seznamem lidských úzkostí a pochybností.

"Vysoké umění" se v autorově podání potkává se zdánlivou všedností lidské existence. "Někde uvnitř i toho nejvíc individualistického umělce je touha po uznání. A v té je skryta touha další a vážnější - po nesmrtelnosti," přiznává Pivovarov.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes výtvarník Viktor Pivovarov. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

Aktualizováno za 2 minuty

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy