Mudlové už mohou číst pohádky pro Hermionu

Kultura Kultura, Red Kul
4. 12. 2008 11:10
Vycházejí Bajky barda Beedleho - i v češtině

Londýn - Děláte si legraci, vy neznáte autora všech starých kouzelnických pohádek včetně Králíčka Šmudlíčka, ptá se udiveně Ron v sedmém, závěrečném dílu potterovské ságy Harryho a Hermiony.

To byla první zmínka o Bajkách barda Beedleho. Zřejmě jediná kniha, kterou vzorná studentka nečetla, se 4. prosince dostává ke všem světovým mudlům včetně českých.

Sbírka pohádek Tales of Beedle the Bard je zmíněna v nejrychleji prodávané knize všech dob, která vyšla v originále loni v červenci. Bradavický ředitel ji zanechal podle závěti Hermioně, aby jí napověděl, jak přemoci Voldemorta. Z knihy také čtenáři jednu z pěti pohádek znají.

I tentokrát se hraje na "přísná bezpečnostní opatření". Zásilkové obchody braly objednávky, ale poslat knihy můžou až dnes. I čěští knihkupci dostali objednané knihy s tím, že pohádky můžou dát na pulty až s první minutou čtvrtka.

Nikdy je nevydám

J. K. Rowlingová, jejíž loučení s Potterem trochu připomíná odchody Dominika Haška z NHL, po dokončení série napsala nejprve Bajky jako poděkování svým blízkým a přátelům.

Foto: Albatros

Popsala to takhle: "Šest z těchto knih bude darováno osobám úzce spojeným s potterovskou sérií v posledních sedmnácti letech. Tato sedmá kopie bude vydražena, aby pomohla dětem z dětských domovů, které zoufale touží po lidském slovu. Takže ať už tuto knihu vlastní kdokoliv, děkuji vám a přeju hodně štěstí."

Knižní vadání pohádek dnes uvádí ve skotské Národní knihovně, kde je do 4. ledna vystaven i jeden z původních originálů - ten, který dala svému prvnímu editorovi Barrymu Cunninghamovi.

Ručně psanou sbírku sama ilustrovala a vyvedla vázanou v hnědé kůži a zdobenou drahými kameny v sedmi exemplářích. Celkem šest rozdala, sedmý výtisk dala do dražby aukční síně Sotheby's.

Prodal se za 1,95 milionu liber a výtěžek putoval na dobročinné účely pro organizaci Children's Voice, kterou založila právě spisovatelka.

Sedm let v Bradavicích

Nedlouho poté napsala, že se chce s globální ságou rozloučit tím, že oproti původním plánům sbírku oficiálně vydá.

Foto: Reuters

Kniha vychází s předmluvou a ilustracemi autorky, komentář ke každému z příběhů osobně napsal Brumbál.

Do češtiny Bajky pro Albatros převedl Pavel Medek, překladatel většiny románů o Harry Potterovi. Doporučená maloobchodní cena je 249 korun, v pevné vazbě má kniha 128 stran.

V češtině se knih o Potterovi prodalo okolo 1,5 milionu. Sedmý díl u nás vyšel na konci ledna a podle všeho bude aspirovat na nejeprodávanější knihu roku.

Pro novou generaci potterovských fanoušků vydal Albatros už v říjnu knižní box Sedm let v Bradavicích. Komplet všech dílů stojí 1499 korun. Nejen české fanoušky může mrzet pouze odklad premiéry adpatace šestého dílu. Princ dvojí krve přijde do kin až v půi roku 2009.  

Harry Potter
Harry Potter | Foto: Bleskově Zábava foto
Čtěte také:
Otec Harryho Pottera dal na charitu tři čtvrtě milionu
Pohádky pro Hermionu vynesly dva miliony liber
V traileru na nového Pottera se ukázal Voldemort
Rowlingová je geniální, plakal oddaný fanoušek u soudu

Speciální edice za sto dolarů

Amazon.com, který loni koupil jedinou veřejně nabízenou kopii, vydává 100 tisíc výtisků pohádek napodobujících originály vázané v kůži; za ty zájemci zaplatí 100 dolarů.

Zisk z prodeje knih půjde organizaci Children's High Level Group, která podporuje ohrožené děti po celé Evropě.

Rowlingová se k Potterovi zcela tajně, výjimečně a pro dobročinné účely vrátila už na jaře - pro charitativní akci What's Your Story? pořádanou knižním řetězcem Waterstone.

Osm set slov o tom, co se stalo před slavnou sedmidílnou sérií o Harrym Potterovi, se za 25 tisíc liber vydražilo na aukci v Londýně. Epizodku napsala autorka na kartičku krémové barvy velikosti A5.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy