Klasická hudba do karantény: Co zdarma streamují Berlín, Vídeň nebo Met

Boris Klepal Boris Klepal
15. 3. 2020 13:33
Pandemie koronaviru vyvolala solidaritu v uměleckých institucích, jejichž činnost ve většině Evropy byla ukončena prakticky ze dne na den. Velké organizace se nyní snaží vytvořit nouzová řešení pro ty, kterým živé umění chybí. Berlínská filharmonie, Vídeňská a Bavorská státní opera či newyorská Met dočasně a zdarma otevírají archivy. Vybíráme z nabídky koncertů a oper ve špičkové kvalitě.
Kirill Petrenko a Daniel Barenboim.
Daniel Barenboim hraje Beethovenův Klavírní koncert č. 3. | Video: Berliner Philharmoniker

Kirill Petrenko: Ve stínu křídel anděla smrti

Nový šéfdirigent Berlínských filharmoniků Kirill Petrenko se funkce ujal vloni v září. Vzápětí vyvolal obrovské nadšení u příznivců české hudby, když v lednu věnoval velký prostor hudbě Josefa Suka.

Petrenko nastudoval jeho smuteční symfonii Asrael z roku 1906, jejíž hudební úroveň i myšlenková hloubka bez problémů snesou srovnání s největšími skladateli přelomu 19. a 20. století v čele s Gustavem Mahlerem. Dílo pojmenované podle anděla smrti by navíc mohlo nést podtitul "podle skutečných událostí".

Suk napsal Asraela pod přímým dojmem ze smrti svého tchána Antonína Dvořáka a vlastní manželky, Dvořákovy dcery Otilie. Ta zemřela jen o rok později než její otec. Drtivý dopad osobní tragédie Suk přetavil do obdivuhodného hudebního monumentu, který si získává stále více pozornosti i mimo česká pódia. Kirill Petrenko navíc Asraela nastudoval z vůbec první kritické edice, kterou pro nakladatelství Bärenreiter připravil editor Jonáš Hájek.

V první části koncertu zní Beethovenův Klavírní koncert č. 3 se sólistou Danielem Barenboimem. Jeden z největších prominentů současného hudebního života se proslavil jako klavírista i dirigent, k Berlínským filharmonikům si odskočil z Berlínské státní opery, kde již 28 let působí jako "generalmusikdirektor".

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy