Klasická hudba do karantény: Co zdarma streamují Berlín, Vídeň nebo Met

Boris Klepal Boris Klepal
15. 3. 2020 13:33
Pandemie koronaviru vyvolala solidaritu v uměleckých institucích, jejichž činnost ve většině Evropy byla ukončena prakticky ze dne na den. Velké organizace se nyní snaží vytvořit nouzová řešení pro ty, kterým živé umění chybí. Berlínská filharmonie, Vídeňská a Bavorská státní opera či newyorská Met dočasně a zdarma otevírají archivy. Vybíráme z nabídky koncertů a oper ve špičkové kvalitě.
Kirill Petrenko a Daniel Barenboim.
Daniel Barenboim hraje Beethovenův Klavírní koncert č. 3. | Video: Berliner Philharmoniker

Kirill Petrenko: Ve stínu křídel anděla smrti

Nový šéfdirigent Berlínských filharmoniků Kirill Petrenko se funkce ujal vloni v září. Vzápětí vyvolal obrovské nadšení u příznivců české hudby, když v lednu věnoval velký prostor hudbě Josefa Suka.

Petrenko nastudoval jeho smuteční symfonii Asrael z roku 1906, jejíž hudební úroveň i myšlenková hloubka bez problémů snesou srovnání s největšími skladateli přelomu 19. a 20. století v čele s Gustavem Mahlerem. Dílo pojmenované podle anděla smrti by navíc mohlo nést podtitul "podle skutečných událostí".

Suk napsal Asraela pod přímým dojmem ze smrti svého tchána Antonína Dvořáka a vlastní manželky, Dvořákovy dcery Otilie. Ta zemřela jen o rok později než její otec. Drtivý dopad osobní tragédie Suk přetavil do obdivuhodného hudebního monumentu, který si získává stále více pozornosti i mimo česká pódia. Kirill Petrenko navíc Asraela nastudoval z vůbec první kritické edice, kterou pro nakladatelství Bärenreiter připravil editor Jonáš Hájek.

V první části koncertu zní Beethovenův Klavírní koncert č. 3 se sólistou Danielem Barenboimem. Jeden z největších prominentů současného hudebního života se proslavil jako klavírista i dirigent, k Berlínským filharmonikům si odskočil z Berlínské státní opery, kde již 28 let působí jako "generalmusikdirektor".

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy