Punkový nářez v Trutnově. Toy Dolls a Marky Ramone!

Kultura Kultura
24. 6. 2013 17:07
Trutnovský Woodstock přidává do line upu příděl punku
Toy Dolls.
Toy Dolls. | Foto: Aktuálně.cz

Trutnov - Trutnovský Woodstock potěší i punkery. Na Open air festival přijíždějí dvě legendy naštvaného žánru - Toy Dolls a Marky Ramone z legendárních Ramones.

Občas poslouchám Ellu Fitzgerald

Kdo zažil živá vystoupení Toy Dolls, ví, že lze očekávat hodně veselý a divoký zážitek. „Jsme  více než spokojeni s tím, čeho jsme s Toy Dolls dosáhli! Nemůžu uvěřit, že i po třiceti letech chodí na naše koncerty pořád davy lidí! Co víc si přát?" říká k třicetiletému působení Toy Dolls zpěvák Michael „Olga" Algar, který v kapele působí od jejího počátku. „Abych byl upřímný, mám rád ticho. Občas poslouchám Ellu Fitzgerald. Rád se dívám na telku a chodím třeba do hospody nebo si užívám čerstvého vzduchu..."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Toy Dolls vznikli v roce 1979 původně jako kvarteto, ale ustálili se na triu. Hlavním zpěvákem se stal Michael „Olga" Algar. Kapela přišla mezi punkery se smyslem pro humor a legrací (viz třeba skladby jako Yul Brynner Was A Skinhead - Yul Brynner byl skinhead či My Girlfriendʼs Dadʼs a Vicar - Táta mého děvčete je katolický farář).

Foto: Profimédia

Do roku 2007 skupina prostřídala 14 bubeníků a 12 basistů. Olga je jediný původní člen kapely. V roce 1980 Toy Dolls vydali debutový singl Tommy Koweyʼs Car s písničkou She Goes To Finoʼs na druhé straně. Jeho náklad 500 kopií se rychle prodal a ze singlu se stala sběratelská záležitost.

Na vánoce v roce 1982 se jejich punková předělávka klasického dětského hitu Nellie the Elephant stala v Anglii jedničkou hitparády. V roce 1983 pak Toy Dolls vydali debutové album Dig That Groove Baby a hodně koncertovali především v Evropě, Jižní Americe a Japonsku.  Paradoxně v Británii odehráli v roce 2007 sérii vystoupení po dlouhé 14tileté přestávce, včetně triumfálního „návratu domů" na vyprodané show na Durham University.

Poslední studiové album Toy Dolls vyšlo na jaře 2012 pod názvem The album after the last one.

„Bude to legrace. Toy Dolls jsou veselá punková kapela, která rebelskou naštvanost přetavila v radost," s úsměvem uvádí zakladatel festivalu Martin Věchet.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Poslední Ramone. Marky

Další punkovou kapelou letošního trutnovského festivalu bude legendární Marky Ramone, vlastním jménem Marc Steven Bell, který získal své hudební jméno v kapele Ramones.

Marky Ramone
Marky Ramone | Foto: Profimédia

Marky v ní působil přes patnáct let od roku 1978 až do jejího rozpadu v roce 1996 se čtyřletou přestávkou a je jednou z klíčových postav této legendární kapely a jejím posledním žijícím členem.

Marky začínal v jiných zajímavých kapelách jako Dust, Wayne County and the Backstreet Boys, Misfits či Richard Hell & The Voidoid. Na jaře 1978 se seznámil v baru s Dee Dee Ramonem, který mu nabídnul místo v Ramones. Slovo dalo slovo a Marc se stal Marky Ramonem a zaujal post bubeníka.

Během několika týdnů po jeho příchodu vydávají Ramones album s názvem Road to Ruin, kde je také jedna z jejich nejznámějších písní I Wanna Be Sedated.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Následující rok natáčejí kultovní filmovou klasiku RockʼnʼRoll High School. V roce 2001 byl Marky spolu se svými bývalými kamarády z Ramones Johnnym, Dee Deem a Tommym uveden do Rockʼnʼrollové síně slávy. Tentýž rok jim Bono z U2 předává cenu MTV za celoživotní zásluhy v hudbě. V roce 2011 dostali Ramones také Grammy za celoživotní dílo.

„Ramones jsou legendární punková ,špinaváʻ kapela a Marky Ramone přijede s jejím repertoárem...Věříme, že při jejich přímočarém punku v jeho ryzí podobě poposkočí nejedno srdce,"  říká Martin Věchet. „Skladby této slavné a pro punk stěžejní kapely zná snad i každý punkový greenhorn, stejně jako jejich skvělé logo imitující prezidentskou pečeť, které se stalo symbolem zdobícím trika a bundy napříč kontinenty."

V současnosti Marky Ramone koncertuje s kapelou Marky Ramoneʼs Blitzkreig.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tommy Indian a indiánský křest

Kapela Tommy Indian se rozhodla na trutnovském Woodstocku pokřtít desku. „Bude to v trutnovském indiánském duchu s menším šamanským obřadem. Woodstock je jedním z festivalů, kde jsme chtěli vystoupit," říkají Tommy Indian.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Kapela slavila úspěch ve dvou celosvětových hudebních soutěžích s dlouhou tradicí - International Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only. Z dvaceti tisíc nahrávek z celého světa se Tommy Indian dostali se skladbou Slow Slow Slow do užšího výběru, kde už rozhodovaly hudební osobnosti, jako Jeff Beck, Tom Waits, Robert Smith, Mark Foster či Suzanne Vega. A jako jediní z Evropy skončili mezi patnácti vítěznými písničkami v hlavní kategorii.

Trutnovský line up se rozroste také o další tuzemské kapely: punkové The Fialky či Fleret, kombinující bigbeat s lidovkami. Přijede i Vladimír Merta s kapelou, Majerovy brzdové tabulky, Please The Trees, Plastic Swans či kapela tělesně postižených z Jedličkova ústavu The Tap Tap, kteří při svém prvním loňském vystoupení v Trutnově sklidili velký ohlas.

Čtěte také
Natacha Atlas rozvíří v Trutnově rytmy několika kultur

Trutnovský festival připomene oběti poválečného odsunu

Na český Woodstock míří bluesový král John Mayall

 

Právě se děje

Další zprávy