Trutnovský festival připomene oběti poválečného odsunu

Kultura Kultura
10. 5. 2013 14:14
Trutnovský festival je nejn o hudbě, ale i o názorech
Foto: Vilem Fischl

Trutnov - Letošní trutnovský Open Air Festival bude věnován obětem násilného poválečného odsunu.

„Před několika lety jsme festival věnovali siru Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před plynovými komorami. Letos chceme připomenout poválečné oběti z „druhé strany" divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech," říká zakladatel a duchovní otec festivalu Martin Věchet.

Foto: Vilem Fischl

„V Sudetech po odsunu v podstatě vyrostla jedna generace v cizích chalupách, probouzela se v cizích peřinách a jedla z cizích talířů. Poválečná frustrace se dá pochopit, pohnutky se dají pochopit, ale kolektivní vinu odmítáme," doplňují společně pořadatelé.

Trutnovský Woodstock už historicky spoléhá spíš než na hudební superhvězdy na neotřelou dramaturgii s charakteristickými zvraty a vtipem, čímž přitahuje různorodé publikum.

"Ctíme tradice a připomínáme různé osobnosti či události z historie, které jsou nám blízké. Náš festival není jen o hudbě, ale i o názoru," říká Věchet.

A programová různorodost to dokazuje. Vejdou se do ní ekumenické bohoslužby s tábory indiánů, různých neziskových organizací i Hare Krišna.

Foto: Anna Vedralová

Odsunu a magii často temných a téměř zapomenutých příběhů sudetské krajiny se již léta věnuje kytarista Petr Linhart z Majerových brzdových tabulek (a taky někdejších pozapomenutých Č.P.8), který se svým sólovým projektem Sudéta a kapelou 29 Saiten poprvé přijede do Trutnova.

Ohledně line upu jsou pořadatelé nadále tajemní. Ze zahraničních účinkujících zveřejnili jen bluesmana Johna Mayalla, z domácích přijedou Plastic People of The Universe, Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat, Čokovoko, Vlasta Třešňák Band, Kazety, Mňága a Žďorp a další.

Festival se uskuteční od 15. do 18. srpna. Vstupenky je možné si nyní objednat za 980 korun na dobírku přes festivalový web.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy