Na český Woodstock míří bluesový král John Mayall

Kultura Kultura
3. 4. 2013 8:59
Trutnov Open Air opět zápasí o své místo Na Bojišti
John Mayall
John Mayall | Foto: Wikimedia Commons

Trutnov - Festival v Trutnově, který i dvacet let po revoluci žije odkazem undergroundu, hlásí první velké jméno pro ročník 2013. Po listopadovém sólovém koncertu v Divadle Archa se do Česka vrátí král britského blues John Mayall, od nějž sbíral inspiraci mimo jiné Eric Clapton a který letos oslaví osmdesáté narozeniny.

„Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Což byla mnohokrát škoda," říkají pořadatelé a dodávají, že půjde o první zdejší vystoupení hudebníka pod širým nebem.

Foto: ArtsMarketing.cz

Stará škola britského blues

Mayall se narodil v roce 1933 v malé vesnici nedaleko Manchesteru. Pocházel z dělnické rodiny, už od třinácti let se ale samovzdělával ve hře na klavír, kytaru a harmoniku. Po studiích výtvarného umění a tříleté armádní službě se však živil grafickým designem a hudbě se začal aktivně věnovat až ve třiceti letech.

Stěžejní pro jeho kariéru bylo stěhování do Londýna, kde vystupoval s kapelou John Mayall's Bluesbreakers. Byl tehdy asi o deset let starší, než většina generace britského rock and rollu, přesto se Bluesbreakers stali menší líhní britských (blues)rockových talentů. Mihli se v nich třeba Eric Clapton a Jack Bruce (později Cream), Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (Fleetwood Mac), Mick Taylor (Rolling Stones), Don „Sugarcane" Harris, Harvey Mandel nebo Larry Taylor.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

„Když přijel John v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to v tehdejší době temna něco nevídaného a neslýchaného," vzpomíná na Mayallovu dávnou premiéru organizátor festivalu Martin Věchet.

Právě kvůli pozitivním vzpomínkám stárnoucího muzikanta přemluvili k setrvání v Trutnově po celou dobu festivalu, tedy od 15. až do 18. srpna 2013. Akce se tradičně odehraje v areálu Na Bojišti, přestože pořadatelé o své místo dlouhodobě s vedením města bojují.

Foto: Vilem Fischl

Datum blahopřeje Woodstocku

Termín se tentokrát trefil přesně do data 44letého výročí kultovního amerického Woodstocku, k jehož volnomyšlenkářské atmosféře se Trutnov odvolává. „Woodstockovské datum jsme vybírali intuitivně, ale i podle hvězd. Festival se posune a začne o pár dnů dříve, než bývalo poslední roky zvykem. Patnáctý až osmnáctý srpen by měl být pod shovívavým dohledem planet," hlásí nadsazeně propagační materiály.

Kromě hlavní hvězdy Johna Mayalla už program zaplnila také jména některých českých interpretů. Tradičně se jedná o skupinu The Plastic People of the Universe nebo zpívajícího herce Jiřího Schmitzera. Nebudou chybět ani Vlasta Třešňák Band, punkoví SPS, Čokovoko, Kazety či Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Oficiální předprodej vstupenek se teprve připravuje. Loni byla cena v předprodeji 980 korun, na místě pak 1200 korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy