Místo O2 areny koncert pod širým nebem. Nick Cave bude hvězdou pražského Metronomu

Kultura Kultura
18. 5. 2021 9:11
Hvězdou příštího ročníku pražského hudebního festivalu Metronome bude Nick Cave. Třiašedesátiletý australský zpěvák žijící v Anglii tak nahradí koncert v pražské O2 areně, který kvůli pandemii několikrát odložil a nakonec zrušil.
Nick Cave hrál v Praze naposledy v letech 2013 a 2017.
Nick Cave hrál v Praze naposledy v letech 2013 a 2017. | Foto: Jason Williamson

Caveovu účast oznámili pořadatelé v úterý ráno. Festival se uskuteční 23. až 26. června 2022 na pražském Výstavišti. Cave v postupně ohlašovaném programu doplňuje britské duo Oh Wonder nebo amerického zpěváka a skladatele Becka.

"Slíbili jsme všem trpělivým držitelům vstupenek velké překvapení. Věřím, že stejně jako my mají z této novinky velkou radost. Účast Becka a Nicka Cavea na programu jedné akce je vskutku raritní hudební událost," říká jeden z pořadatelů David Gaydečka.

Australan se do Prahy, kde prvně vystoupil roku 1992, vrátí po pěti letech. Původně měl vystoupit vloni na jaře v pražské O2 areně, koncert však byl kvůli pandemii koronaviru několikrát přeložen a nakonec zrušen.

Caveův život v posledních letech výrazně poznamenala smrt jeho patnáctiletého syna Arthura, který v roce 2015 spadl ze skal u hudebníkova domovského Brightonu. "Nechci se k tomu stále vracet, ale věci se prostě změnily. A já jsem se změnil. V důsledku z toho vzešel klid, který se značně liší od šílenství předcházejících let," vysvětlil éterický charakter svých nedávných alb.

S fanoušky poslední roky komunikuje pomocí webu Red Hand Files. Tam mu může kdokoliv položit libovolný dotaz. Živá verze Red Hand Files pk probíhá na zvláštních večerech, které nesou podtitul Conversations With Nick Cave. Mezi skladbami zpěvák odpovídá na dotazy z publika.

V průběhu pandemie připravil výstavu v Dánské královské knihovně v Kodani a vydal dvě alba. To první se jmenovalo Idiot Prayer jako stejnojmenný koncertní film, zachycující Caveovo sólové vystoupení. U koncertního křídla v londýnské hale Alexandra Palace zahrál 24 písní svých kapel Bad Seeds a Grinderman.

"Australský zpěvák při intimním sólovém koncertu kondenzoval samotu a pobídl diváky, aby ji sdíleli společně. Nic lepšího zatím koronavirová krize lidstvu nenabídla," konstatoval kritik Ondřej Horák na serveru Aktuálně.cz.

Letos na jaře, kdy byli členové jeho kapely Bad Seeds stále rozeseti po světě, pak následovalo Carnage nahrané jen s multiinstrumentalistou Warrenem Ellisem. Jedním z motivů alba je strhávání soch v rámci protestů hnutí Black Lives Matter, dalším hudebníkovo nové pandemické přátelství s malířem Thomasem Houseagem.

"Předností nahrávky je dynamika, jaká předchozím deskám chyběla. Zvuk Ghosteen byl konstantě hutný, nedávný koncertní záznam Idiot Prayer zase limitovaly možnosti klavírního křídla," napsal o albu Ondřej Horák na Aktuálně.cz.

Podle něj deska Carnage nese rysy filmové hudby a místy se dotýká zvrácené nálady zpěvákových oblíbených mordýřských balad nebo rock’n’rollového sentimentu vedlejšího projektu Grinderman, jímž australský zpěvák se spoluhráči čas od času utíká před svou hlavní kapelou Bad Seeds.

Caveova píseň Euthanasia vznikla v období nahrávání alba Skeleton Tree. | Video: Trafalgar Releasing
 

Právě se děje

před 19 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 22 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy