Justin Bieber ovládl Americké hudební ceny

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 11. 2012 12:07
Americké hudební ceny získala i Katy Perry, Taylor Swift a Nicki Minaj
Justin Bieber
Justin Bieber | Foto: Reuters

Los Angeles - Čtyřicáté American Music Awards ovládl kanadský popový zpěvák Justin Bieber. Získal hlavní cenu "umělec roku" a mohl se radovat i z ceny za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce.

Cenu za pop a rock mezi ženami získala v ženské kategorii americká zpěvačka známá pod uměleckým jménem Katy Perry. Objevem roku se na galashow v Los Angeles stala kanadská zpěvačka Carly Rae Jepsenová, která dostala více hlasů než britsko-irská chlapecká skupina One Direction.

Taylor Swift
Taylor Swift | Foto: Reuters

American Music Awards (AMA) jsou druhým nejvýznamnějším oceněním v americkém hudebním průmyslu po hudebních cenách Grammy. Jejich vítěze určuje výlučně internetové hlasování fanoušků a oznamování cen bylo tradičně doprovázeno velkolepou tříhodinovou hudební show.

Bieber, který proměnil i třetí nominaci za nejlepší popové album roku, označil své vítězství za odpověď těm, kdo jej odepisovali jako pomíjivý odraz momentálního vkusu mladých dívek. "Je to pro všechny ty, kdo mě nenávidí a myslí si, že tady budu jen na jeden nebo dva roky. Rád bych tu byl ještě velmi dlouho," řekl Bieber při předávání ceny.

Letošní kulaté výročí vzniku si AMA okořenily vedle řady živých vystoupení i připomenutím svých nejlepších momentů. Mezi nimi bylo působivé vystoupení Beyoncé s písní Single Ladies v roce 2008, působení Willa Smithe a DJ Jazzyho Jeffa na show v roce 1989 nebo klip s Michaelem a Janet Jacksonovými, kdy ještě jako děti přebírali cenu za rok 1975.

Cenu za nejpopulárnější zpěvačku country dostala druhý rok po sobě americká countryová hvězda Taylor Swift, která loni získala také ocenění umělec roku. Jako nejlepší ve stylu rap a hip hop byla vyhlášena newyorská rapperka původem z Trinidadu Nicki Minaj, která navíc získala cenu za nejoblíbenější album v této kategorii pod názvem Pink Friday: Roman Reloaded.

Nicki Minaj
Nicki Minaj | Foto: Reuters

V žánru soul respektive R&B se umístila nejvýše Beyoncé a jejím mužským protějškem se stal Usher. Ze svých čtyř nominací proměnila barbadoská zpěvačka Rihanna jedinou, a to za album Talk That Talk.

Ocenění pro nejlepší popovou nebo rockovou skupinu získala stejně jako loni osvědčená losangeleská sestava Maroon 5. V kategorii country se umístila v hlasování nejvýše americká skupina Lady Antebellum a mezi country zpěváky se nejvíce prosadil Luke Bryan.

Nejlepší kapelou alternativního rocku se stali Linkin Park. V kategorii latinské hudby vyhrála Shakira. Nejlepším dospělým interpretem byla vyhlášena britská zpěvačka Adele.

Ve zcela nové kategorii elektronické taneční hudby zvítězil francouzský dýdžej David Guetta. AMA jmenovala čestným laureátem v kategorii médií korejského rappera Psy za jeho video Gangnam Style. Psy také celé představení uzavíral a k němu se přidal překvapivý host - průkopník rapu z 80. let MC Hammer.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 13 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy