Umělecký svět tančí Gangnam. Na podporu Aj Wej-weje

Kultura Kultura
26. 11. 2012 11:25
Britský sochař Anish Kapoor napodobil protest čínského disidenta
Foto: Guardian

Londýn - Slavný britský sochař Anish Kapoor sezval do ateliéru v Londýně umělecké osobnosti a jejich přátele, aby zopakovali protest čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje. Nyní zveřejnil Kapoor na Youtube "oficiální video".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ten bojuje proti demolici rodinného domu svého přítele, rockera Zuoxiao Zuzhou. Minulý měsíc dal na web parodii na slavný klip korejského rappera Psy Gangnam Style. Aj v parodickém klipu tančí a ukazuje pouta, symbol nejen jeho nedávného zatčení. O původním korejském klipu řekl, že vyjadřuje kořeny individualismu, který by měl být v Číně povolen.

Čtěte také
Aj Wej-wej vs. Čína: Bez omluvy, pravidel i kompromisů

„Štěstí je nám neustále odpíráno, ničí naše domy, pořád jsme podrobování nejrůznějším kontrolám, odebírají nám cestovní pasy. Nicméně každé ráno máme možnost ostatní něčím rozesmát. Smích je důležitý."

Aj svoji verzi pojmenoval Klip travo-bahenního koně s narážkou na známou slovní hříčku čínských satirů, v níž má spojení „travo-bahenní kůň" asociovat výzvu "Fuck You Motherland", jeho dřívější video performanci.

Anish Kapoor.
Anish Kapoor. | Foto: Reuters

Kapoorovi se podařilo sehnat 250 osobností, s nimiž ve čtvrtek 15. listopadu klip natočil. Mezi zúčastněnými jsou například sochař Mark Wallinger, výtvarník Tom Philips nebo umělecká ředitelka Anglického národního baletu Tamara Rojo.

„Ano, je to zoufale směšné, ale co je jinak paradigma umělce? Umělec dělá směšné věci se seriózním úmyslem," prohlásil Kapoor. „Myslíme si, že každá osoba má právo na sebevyjádření a tohle právo na projev je od základů spojeno s naším štěstím a dokonce i s naší existencí. Když společnost trvá na tom, že někdo se má tohohle práva vzdát, ve výsledku budeme mít společnost bez kreativity. Nikdy to nemůže být šťastná společnost," dodal v rozhovoru pro Guardian.

Podobná videa navíc mají vzniknout v nejprestižnějších galeriích - v Tate, MoMA či Guggenheimově muzeu v New Yorku. Na Youtube bude Kapoorovo video k dispozici po sestříhání.

Rapperovo původní video se během posledního listopadového víkendu stalo nejsladovanějším videem serveru Youtube s více jak 800 milióny zhlédnutí. Překonal tak song Baby kanadského zpěváka Justina Biebera, který dosáhl 790 miliónů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy