Nekrolog: Zagorová se učila stárnout, rozjuchanost nechala Kotvaldovi a Hložkovi

Josef Vlček Josef Vlček
26. 8. 2022 16:03
Až se budou psát dějiny české populární hudby, historik konstatuje, že to nejlepší, co vzniklo ve 20. a na začátku 21. století, vytvořili lidé narození mezi roky 1939 až 1949. Zájmu o muziku přála doba, umělce inspirovaly společenské změny, ale hlavně se mezi válečnými a těsně poválečnými ročníky objevilo neuvěřitelné množství talentů. V českých podmínkách byla Hana Zagorová jedním z největších.
Hana Zagorová na snímku z roku 2001, kdy v pražské Lucerně převzala několikátou platinovou desku.
Hana Zagorová na snímku z roku 2001, kdy v pražské Lucerně převzala několikátou platinovou desku. | Foto: ČTK

Zpěvačka, která tento pátek zemřela ve věku 75 let, se narodila v Petřkovicích, jež jsou dnes součástí Ostravy. Poprvé na sebe upozornila v místní soutěži Hledáme nové talenty. Byl to sice jen úspěch lokálního charakteru, ale roku 1963 jí otevřel dveře do rozhlasového studia.

Na celostátní úrovni prorazila až pět let nato - bigbítové písně Prý jsem zhýralá a Svatej kluk oslovily tehdejší mladou generaci, kdežto šanson Obraz smutný slečny získal respekt kritiky.

Střední generaci pro změnu uchvátil herecký výkon studentky Janáčkovy akademie múzických umění v televizní inscenaci komedie Josefína od Vladislava Vančury. Bohužel, přes nesporné nadání se Hana Zagorová ve filmu moc neuplatnila, i když jako učitelku ve snímku Trhák z roku 1980 ji zná každý.

Brzy po Josefíně přešla do Prahy a zpívala s velkými orchestry. Její velký nástup potvrdila skladba Gvendolína z roku 1971. Dvojkolejný repertoár začala ve velkém uplatňovat v rádiích i na gramofonových deskách.

Lehčí složkou byla takzvaná bubblegum music většinou zahraniční produkce, jednoduché, chytlavé, někdy skoro dětské popěvky jako Pan Tydlitýt a Pan Tydlitát, Náš dům zní smíchem, Koho tlačí můra nebo Diskohrátky.

Na druhé straně Zagorová pokračovala v šansonové linii, mnohdy si písně psala sama. Asi nejslavnější skladbu tohoto typu však pro ni vytvořil Pavel Žák. Jmenovala se Maluj zase obrázky a roku 1976 se přiblížila nejznámějším kompozicím Hany Hegerové.

V některých těchto nahrávkách už Zagorovou doprovázel Orchestr Karla Vágnera. Zkušený basista ji skoro dvě dekády zásoboval stoprocentními hity a strategicky rozvíjel její popularitu na veřejnosti. Díky tomu se v letech 1977 až 1985 držela na prvním místě v kategorii zpěvaček ankety Zlatý slavík.

"Maloval jsi obrázky dlaní horkou od lásky / Chroupali jsme oblázky jako oplatky," zpívala Zagorová v hitu Maluj zase obrázky. | Video: Československé hity HD

Pozvolna se učila stárnout. Potlačovala rozjuchanost teenagerské hvězdy, kterou nechávala na svých studiových a koncertních partnerech Petru Kotvaldovi a Stanislavu Hložkovi. Víc se soustředila na vážnější, důstojnější repertoár. S texty Michala Horáčka natočila roku 1988 málo doceněné, ale ve své době vynikající album Živá voda.

Později říkala, že v 80. letech ji hudba přestala těšit. Křehkou a vážně nemocnou zpěvačku, která kvůli nemoci zvané paroxysmální noční hemoglobinurie musela 33 let jezdit na transfuze, unavovala nekonečná turné, stejně jako agresivní dotěrnost některých fanoušků. Dokonce prý uvažovala o konci kariéry.

Možná, že tím odchodem měl být podpis protirežimní petice Několik vět v létě 1989, po němž nějaký čas nemohla vystupovat a čelila nátlaku ze strany Státní bezpečnosti. Sama se ale netajila tím, že všechno bylo mnohem jednodušší. Text si přečetla, řekla, že za ním stojí, a prostě podepsala.

Výsledek byl opačný, než zamýšlela: její popularita vzrostla, a dokonce se dostala do slavného projevu Milouše Jakeše, generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa, z Červeného Hrádku.

Po listopadu 1989 ze svého činu nechtěla nijak těžit. "Udělala jsem jen to, o čem jsem si myslela, že je správné," konstatovala. Následující roky se s podporou svého druhého muže, operního pěvce Štefana Margity, nenápadně stahovala z centrálního dění prudce proměněné pop music.

Zkoušela jiné věci. Měla své televizní a rozhlasové talk show, moderovala zábavné pořady, dokonce vydala básnickou sbírku a účinkovala ve dvou muzikálech. Když natáčela nové písně, tak většinou s vánoční tematikou. Její desky Ave 1 a Ave 2 patří ke špičkám tohoto specifického druhu populární tvorby.

Hana Zagorová zpívá Živou vodu s textem Michala Horáčka, titulní skladbu stejnojmenné desky. Záznam z pořadu Byl pozdní večer, 1988. | Video: archiv Československé televize

Za Hanou Zagorovou zůstal obrovský kus práce. Odhadem pět nebo šest desítek hitů, vlastní skladby, tisíce vystoupení, televizní snímky.

Dokázala zpívat snad s kýmkoli, od Itala Drupiho přes Karla Gotta až po Marka Ztraceného. Vždycky dobře. A navíc byla příkladem ženy, která si dovedla stát za svým, i když tím mohla ohrozit svou kariéru: ženy, jejíž charisma a talent se vždy snoubily s poctivou prací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy