Festival Metronome ulovil hvězdu. Zpěvák Beck přiveze nové album

Kultura Kultura
19. 12. 2019 10:11
Americký zpěvák a multiinstrumentalista Beck, který patří k nejvýraznějším figurám alternativní scény a nedávno vydal nové album, bude hvězdou příštího ročníku festivalu Metronome Prague. Ve čtvrtek ráno to oznámili pořadatelé.
Skladba Uneventful Days z Beckova nového alba Hyperspace. | Video: Fonograf Records

"Jedná se o naprosto výjimečný koncert, naposledy jsme Becka mohli vidět v devadesátých letech, kdy jeho sláva začala stoupat spolu s legendárním singlem Loser," uvádějí organizátoři festivalu.

Beck.
Beck. | Foto: Karl Mikai

Narážejí na to, že Beck v Česku naposledy koncertoval v listopadu 1994 v dnes již neexistujícím pražském klubu Belmondo, nacházejícím se v budově bývalých Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

"O Becka jsme usilovali od prvního ročníku a jsme nadšení, že po pěti letech se to konečně podařilo," doplňuje dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Kalifornský zpěvák, který příští rok v červenci oslaví padesátiny, začínal jako busker a první desky vydal zkraje 90. let minulého století. Skutečně proslul až roku 1996 s albem Odelay, za které získal své první ceny Grammy a jež se stalo jeho nejprodávanější položkou.

Dnes má na kontě čtrnáct nahrávek, přičemž třeba deska Morning Phase z roku 2014 získala Grammy pro album roku.

Zatím naposledy Beck minulý měsíc vydal album Hyperspace, které si sám produkoval spolu se zpěvákem Pharrellem Williamsem a na kterém jako tradičně zpívá, hraje na kytaru i klávesy, harmoniku nebo basu.

Beckův raný hit Loser z roku 1994. | Video: Geffen Records

"Tím, jak volně nakládá s hudebními žánry a styly a jak je schopen zcela přirozeně propojit velmi odtažité výrazové prostředky, je srovnatelný snad jedině s osobnostmi kalibru Davida Bowieho nebo Davida Byrnea," míní pořadatelé koncertu.

Festival Metronome, kam Beck přijede, se koná 19. a 20. června 2020 a jeho dalšími headlinery budou raper Skepta nebo duo Underworld. Dvoudenní vstupenky za cenu 1890 korun jsou stále v prodeji, kromě toho byl spuštěn prodej jednodenních vstupenek za 1280 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy