Festival Metronome ulovil hvězdu. Zpěvák Beck přiveze nové album

Kultura Kultura
19. 12. 2019 10:11
Americký zpěvák a multiinstrumentalista Beck, který patří k nejvýraznějším figurám alternativní scény a nedávno vydal nové album, bude hvězdou příštího ročníku festivalu Metronome Prague. Ve čtvrtek ráno to oznámili pořadatelé.
Skladba Uneventful Days z Beckova nového alba Hyperspace. | Video: Fonograf Records

"Jedná se o naprosto výjimečný koncert, naposledy jsme Becka mohli vidět v devadesátých letech, kdy jeho sláva začala stoupat spolu s legendárním singlem Loser," uvádějí organizátoři festivalu.

Beck.
Beck. | Foto: Karl Mikai

Narážejí na to, že Beck v Česku naposledy koncertoval v listopadu 1994 v dnes již neexistujícím pražském klubu Belmondo, nacházejícím se v budově bývalých Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

"O Becka jsme usilovali od prvního ročníku a jsme nadšení, že po pěti letech se to konečně podařilo," doplňuje dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Kalifornský zpěvák, který příští rok v červenci oslaví padesátiny, začínal jako busker a první desky vydal zkraje 90. let minulého století. Skutečně proslul až roku 1996 s albem Odelay, za které získal své první ceny Grammy a jež se stalo jeho nejprodávanější položkou.

Dnes má na kontě čtrnáct nahrávek, přičemž třeba deska Morning Phase z roku 2014 získala Grammy pro album roku.

Zatím naposledy Beck minulý měsíc vydal album Hyperspace, které si sám produkoval spolu se zpěvákem Pharrellem Williamsem a na kterém jako tradičně zpívá, hraje na kytaru i klávesy, harmoniku nebo basu.

Beckův raný hit Loser z roku 1994. | Video: Geffen Records

"Tím, jak volně nakládá s hudebními žánry a styly a jak je schopen zcela přirozeně propojit velmi odtažité výrazové prostředky, je srovnatelný snad jedině s osobnostmi kalibru Davida Bowieho nebo Davida Byrnea," míní pořadatelé koncertu.

Festival Metronome, kam Beck přijede, se koná 19. a 20. června 2020 a jeho dalšími headlinery budou raper Skepta nebo duo Underworld. Dvoudenní vstupenky za cenu 1890 korun jsou stále v prodeji, kromě toho byl spuštěn prodej jednodenních vstupenek za 1280 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy