Festival Metronome ulovil hvězdu. Zpěvák Beck přiveze nové album

Americký zpěvák a multiinstrumentalista Beck, který patří k nejvýraznějším figurám alternativní scény a nedávno vydal nové album, bude hvězdou příštího ročníku festivalu Metronome Prague. Ve čtvrtek ráno to oznámili pořadatelé.
Skladba Uneventful Days z Beckova nového alba Hyperspace. | Video: Fonograf Records

"Jedná se o naprosto výjimečný koncert, naposledy jsme Becka mohli vidět v devadesátých letech, kdy jeho sláva začala stoupat spolu s legendárním singlem Loser," uvádějí organizátoři festivalu.

Beck.
Beck. | Foto: Karl Mikai

Narážejí na to, že Beck v Česku naposledy koncertoval v listopadu 1994 v dnes již neexistujícím pražském klubu Belmondo, nacházejícím se v budově bývalých Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

"O Becka jsme usilovali od prvního ročníku a jsme nadšení, že po pěti letech se to konečně podařilo," doplňuje dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Kalifornský zpěvák, který příští rok v červenci oslaví padesátiny, začínal jako busker a první desky vydal zkraje 90. let minulého století. Skutečně proslul až roku 1996 s albem Odelay, za které získal své první ceny Grammy a jež se stalo jeho nejprodávanější položkou.

Dnes má na kontě čtrnáct nahrávek, přičemž třeba deska Morning Phase z roku 2014 získala Grammy pro album roku.

Zatím naposledy Beck minulý měsíc vydal album Hyperspace, které si sám produkoval spolu se zpěvákem Pharrellem Williamsem a na kterém jako tradičně zpívá, hraje na kytaru i klávesy, harmoniku nebo basu.

Beckův raný hit Loser z roku 1994. | Video: Geffen Records

"Tím, jak volně nakládá s hudebními žánry a styly a jak je schopen zcela přirozeně propojit velmi odtažité výrazové prostředky, je srovnatelný snad jedině s osobnostmi kalibru Davida Bowieho nebo Davida Byrnea," míní pořadatelé koncertu.

Festival Metronome, kam Beck přijede, se koná 19. a 20. června 2020 a jeho dalšími headlinery budou raper Skepta nebo duo Underworld. Dvoudenní vstupenky za cenu 1890 korun jsou stále v prodeji, kromě toho byl spuštěn prodej jednodenních vstupenek za 1280 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy