And the Grammy goes to.. Prince? Bond? Irglová?

tur
10. 2. 2008 17:15
Za zlatými gramofónky míří rebelka a rapper
Amy Winehouse
Amy Winehouse | Foto: Island Records

Los Angeles - Hodný kluk a zlobivá holka mohou v neděli dostat nejvíc gramofonků od americké Akademie nahrávacího průmyslu. A spolu s nimi si na nejslavnější cenu populární hudby může poprvé sáhnout i mladá muzikantka z Česka.

Zatím se o Grammy (neúspěšně) ucházely jen české nahrávky klasické hudby. Ale teď jsou v nominaci jména Glena Hansarda a Markéty Irglové -  za filmovou píseň a nejlepší soundtrack roku. Obojí z nízkorozpočtového muzikálu Once, který si Amerika adoptovala.

Soupeři jsou ale těžcí: muzikály Hairspray a Dreamgirls, Eddie Vedder, Prince nebo song z nejnovější bondovky. Pokud nevyhrají, mohou složit reparát na Oscarech, kde se přes spory ucházejí o nejlepší filmový song.

 
Foto: Martin Boubín
Čtěte také: Irglová zůstává s Once ve hře o Oscara
Čtěte také: Amy na Grammy nebude. Náhradou je DVD
Čtěte také: West už má diplom, ale naštěstí nevyrostl

Celkem bude rozděleno 110  gramofonků, velká většina včetně kategorií, kde je Irglová, už odpoledne tamního času. Na večerním show v přímém přenosu budou oznámeni jen vítězové hlavních kategorií.

Nejvíc šancí na letošní Grammy má kultivovaný rapper Kanye West - může si odnést až osm trofejí. Drogami, alkoholem i nepřízní úřadů ztrápená Amy Winehouse, která nedorazí, protože dostala pozdě vízum, má o dvě méně - ale v zásadnějších kategoriích.

Kromě nominace na album roku za retro Back To Black má mimo jiné šanci vyhrát i skladbu a nahrávku roku za autobiografický hit Rehab. 

Mezi alby roku s Amy Winehouse a Westem v poněkud žánrově veřejnoprávním mixu dále figurují rockoví Foo Fighters za Echoes, Silence, Patience & Grace, countryman Vince Gill a  jazzman Herbie Hancock.

Foto: Aktuálně.cz

O skladbu roku (což je autorská kategorie) budou s nepokojnou Britkou soutěžit emo-punkoví Plain White T' s ploužákem a jediným mužským vokálem - Hey There Delilah.

O gramofonek se uchází všudypřítomný letní soundtrack Umbrella od Rihanny. Dalšími ženami v závodě o skladbu roku jsou vítězka American Idol Carrie Underwood a Corinne Bailey Rae.

V nahrávce roku se Amy potkává znovu s Foo Fighters, ale také s Beyonce a Justinem Timberlakem.

Zpěvačky mají převahu i mezi objevy roku - nechybí mezi nimi folkově kultivovaná Kanaďanka Feist, sedmnáctiletá dvojplatinová hvězdička amerického country Taylor Swift a nezbytná Amy Winehouse.

V žánru současný folk figuruje za trojalbum Orphans Tom Waits nebo Ry Cooder.

Letošní, jubilejní padesátý ročník si opět dal do záhlaví cíl pokračovat v misi, jež má za úkol upozorňovat na excelentní hudební výkony a zajišťovat, že hudba zůstane nedílnou součástí kultury.

V zásadě to znamená, že jde o poplácávání showbyznysu po zádech a oceňování již dosaženého. Vítězům nechybí kultivovanost a komerční úspěchy, ale trendy většinou neurčují. Objevit je musí někdy jiný - to je i případ Amy Winehouse.

Ačkoli jsou ceny Grammy vzhledem k propagaci a spektakulárnímu ceremoniálu ostře sledovány i ve zbytku světa, jejich vypovídací hodnota je většinou silně ukotvena v americkém kontextu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy