Balrog a předchůdci hobitů. Trailer představuje nový seriál ze světa Pána prstenů

Reuters Kultura Reuters, Kultura
23. 7. 2022 11:13
Úplně jiný pohled do fantasy světa Středozemě slibují tvůrci chystaného seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, který představili tento pátek na festivalu Comic-Con v kalifornském San Diegu. Akci uváděl Stephen Colbert, populární americký televizní moderátor a fanoušek knih J. R. R. Tolkiena, z nichž sága vychází.
Seriál Pán prstenů: Prsteny moci bude mít premiéru 2. září na Amazon Prime Video. | Video: Amazon Prime Video

Seriál se odehrává 4000 let před událostmi z trilogií Pán prstenů a Hobit, v době označované jako Druhý věk Středozemě. Účinkují v něm tak jiní herci.

Filmy režiséra Petera Jacksona byly zasazeny do Třetího věku, "takového postapokalyptického, kdy už skoro všechna království padla", popisuje Patrick McKay, jeden z autorů novinky. Ta naopak začíná, když ve Středozemi zavládl mír, kdy je ještě "barvitá a plná světa", srovnává.

Diváci nahlédnou například do ostrovního království Númenor inspirovaného vyprávěním o Atlantidě. "Je to hluboce bolestivý příběh, ze kterého se ale můžeme něco naučit v době, kdy je také americká společnost rozdělená," naznačuje McKay.

Dále se diváci seznámí s chluponohými, což jsou kočovní předchůdci hobitů žijící daleko od Kraje. Ten hobiti osídlí teprve ve Třetím věku Středozemě. Spolutvůrce J. D. Payne však dodává, že mír a klid z prvních minut seriálu brzy začne něco ohrožovat. "Představte si svůj domov, svou rodinu, zaměstnání, váš oblíbený cosplay převlek, věci, na kterých vám nejvíc záleží," obrátil se Payne k návštěvníkům Comic-Conu, na nějž lidé často přicházejí převlečení za své oblíbené postavy. "A teď si představte, že tohle všechno vám někdo sebere. Jak daleko byste šli temnotou, abyste to zachránili? To je to, o čem vyprávíme," dodává.

McKay a Payne na Comic-Conu vystoupili po boku několika herců, kteří v Pánovi prstenů: Prstenech moci účinkují. Byli mezi nimi třiatřicetiletá Morfydd Clarková, jež hraje mladou elfí válečnici Galadriel, nebo Robert Aramayo, představitel půlelfa Elronda.

"Vyrůstala jsem čtením Tolkienových knih. První filmy měly premiéru v době, kdy mi bylo 11 let," popsala divákům Clarková. "Vždycky jsme s rodiči o těch knihách mluvili a žertovali. Teď jsem placená za to, že v nich můžu hrát. Je to víc než splněný sen," dodala.

Podle serveru Hollywood Reporter dále na Comic-Conu skladatel Bear McCeary s orchestrem a sborem zhruba šesti tisícům lidí naživo předvedl hudbu, kterou k seriálu složil.

Amazon u příležitosti Comic-Conu také vydal nový tříminutový trailer, který má zvýšit očekávání fanoušků před tím, než budou mít první epizody premiéru 2. září. Firma chce příběh vyprávět v průběhu 50 hodin rozdělených do pěti řad, ta první čítá osm epizod. V závěru traileru se mihne démon ohně a stínu Balrog, s nímž v prvním díle Pána prstenů bojoval čaroděj Gandalf.

Na Comic-Conu tvůrci návštěvníkům pustili ještě klip zachycující počátek nepravděpodobného přátelství mezi Elrondem a princem Durinem IV. ztvárněným Owainem Arthurem.

Diváci rovněž hlasitým potleskem odměnili herečku Sophii Nomveteovou, která hraje trpaslici. Návštěvníkům akce prozradila, že když byla do role obsazena, měla dva dny před porodem. Na natáčení poprvé přijela v době, kdy její dceři bylo teprve osm týdnů.

Za výrobu první řady Amazon na Novém Zélandu utratil 465 milionů dolarů, v přepočtu téměř 10 miliard korun, což z Pána prstenů: Prstenů moci dělá jeden z nejdražších seriálů všech dob. Firma momentálně počítá s tím, že natočí další čtyři řady. Cílem je navýšit počet předplatitelů streamovací služby Prime Video, která konkuruje Netflixu či HBO.

Prsteny moci v názvu seriálu odkazují k magickým prstenům, jejichž ukování dalo do pohybu další dění ve Středozemi a mezi nimiž byl i takzvaný Jeden prsten Temného pána Saurona, vytvořený s cílem zvětšit jeho moc.

Podle autorů J. D. Paynea a Patricka McKaye seriál "sjednotí všechny hlavní příběhy z Druhého věku Středozemě". Ten v mytologii tohoto světa začíná vypovězením jiného Temného pána Morgotha a končí tím, když spojenectví lidí a elfů poprvé porazí jeho služebníka Saurona. Z něj se později stane antagonista trilogie knih a filmů Pán prstenů.

Seriál tak odvypráví "ukování prstenů, vzestup Temného pána Saurona a příběhy Númenoru i posledního spojenectví elfů a lidí", avizují tvůrci. "Doteď diváci viděli jen Jeden prsten. Ale než vznikl Jeden, vznikly mnohé. Těšíme se, až odvyprávíme jejich epický příběh," dodávají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) po explozích muničních skladů Imexu ve Vrběticích na Zlínsku. Uvedla to Česká televize s odvoláním na vyjádření mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcely Pröllerové. Babiš v prosinci 2014 v pořadu ČT Otázky Václava Moravce tvrdil, že Imex je kontroverzní. že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil. Společnost se za to u soudu domáhala odškodnění 15 milionů korun od státu.

"Dle informace od soudkyně byla žaloba v této věci zamítnuta," oznámila mluvčí Pröllerová. Další podrobnosti ale zatím nechtěla sdělit, protože ještě nebyl přepsán protokol ze zvukového záznamu.

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil. V roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle jejich tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Věc se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Nynější opětovné zamítnutí žaloby zatím není pravomocné.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Věc se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Nynější opětovné zamítnutí žaloby zatím není pravomocné. Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK
Další zprávy