Staněk navrhuje rozšířit garanční radu Národního divadla. Situace není klidná, říká

ČTK ČTK
3. 7. 2019 16:50
Účastníci středeční schůzky garanční rady Národního divadla zdůraznili nutnost další debaty ohledně situace první české scény.
Jan Burian je ředitelem Národního divadla od roku 2013.
Jan Burian je ředitelem Národního divadla od roku 2013. | Foto: ČTK

Setkání se kromě členů rady zúčastnili ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk i zástupci odborových organizací Opery Národního divadla a Státní opery, kteří minulý týden vyhlásili stávkovou pohotovost. Za ministerstvo byla další komunikací pověřena Kateřina Kalistová, náměstkyně pro řízení sekce živého umění.

Důvodem stávkové pohotovosti je podle odborářů netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu opery i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Odbory požadují objasnění nástupu nového uměleckého ředitele opery Pera Boyeho Hansena a výběrové řízení na post ředitele Národního divadla. Tím je šestým rokem Jan Burian.

"Proběhlo korektní jednání s ministrem, který nezpochybnil ani mé kompetence, ani pravomoce. Shodli jsme se, že jde o interní záležitost Národního divadla, kterou je třeba řešit standardními komunikačními prostředky uvnitř divadla," uvedl Burian po středečním jednání.

Garanční rada probírala komunikaci v Národním divadle, výši odměn a celkové nastavení první české scény. Řeč přišla také na personální obsazení klíčových míst Národního divadla, včetně obou operních souborů.

"Jsem neustále nabádán, abych uklidnil situaci v kultuře. A situace v Národním divadle klidná není, někteří zaměstnanci jsou ve stávce, odbory žádají o pomoc a v tisku se už objevují ostré výpady proti zaměstnancům, že nemají co kritizovat své vedoucí. Přeji si, aby celá situace byla řešena jednáním, lepší komunikací, a nikoliv vzkazy a nátlakem přes média," uvádí ministr Staněk.

K uklidnění situace by podle něj mohlo přispět rozšíření garanční rady o odborníky, kteří by do diskuse o Národním divadle vnesli nové a historií nezatížené pohledy. "Jsem rád, že na téma nových členů garanční rady padla napříč jednáním shoda," dodává Staněk.

Vratislav Vlna, předseda umělecké rady Orchestru Národního divadla, sdělil, že důvodem k vyhlášení stávkové pohotovosti jsou i údajně nezodpovězené otázky o směřování divadla adresované v několika dopisech Janu Burianovi.

Podle organizátorů dopisů nastupující šéf opery Hansen, který byl také jmenován poradcem ředitele divadla Buriana, za devítiměsíční působení ve funkci nepředstavil základní vizi a soubor opery přivedl do krizového stavu.

Od jednoho z dopisů se později distancovala Umělecká rada sboru Státní opery. Podle jejích zástupců ani jeden člen rady nebyl seznámen s jeho obsahem a podpis umělecké rady považují za neoprávněný.

Protestující naopak podpořila pěvkyně Eva Urbanová, která se po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem setkala též s ministrem kultury.

Do debaty byl, údajně proti své vůli, zatažen i zpěvák a dirigent José Cura. V médiích se objevil jeho dopis ze 7. června podporující umělce proti vedení Národního divadla. Cura však podle svých slov vyzval, aby jeho prohlášení nebylo použito.

Přesto se Curův text objevil na uživatelském blogu slovenské mutace Denníku N. "O údajném dopisu Josého Cury jsem se dozvěděl z internetu. Podle mé informace nikdo z Unie orchestrálních hudebníků s touto věcí nemá nic společného. Od případných podobných nekorektních způsobů jednání, které mají nějak účelově diskreditovat a poškozovat kohokoliv, se distancujeme," dodává Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků.

Koncem května na post ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery rezignovala Silvia Hroncová. Následovala tak uměleckého ředitele opery Petra Kofroně.

Hroncová mezi důvody svého kroku uvedla "dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy