Vítězové Brit Awards dostanou cenu od Damiena Hirsta

Kultura Kultura
30. 11. 2012 8:00
Kontroverzní umělec spolupracuje na podobě dalšího ročníku Brit Awards
Foto: Reuters

Londýn - Kontroverzní britský umělec Damien Hirst navrhne sošku pro další ročník Brit Awards. Hirst, jež šokoval například vycpanými zvířaty naloženými ve formaldehydu či diamantovou lebkou, tak následuje známá jména jako jsou Peter Blake či návrhářka Vivienne Westwoodová.

„Jsme potěšeni, že Damien se stane v pořadí již třetím, mimořádným Britem, který nám představí svou sošku," řekl předseda Brit Awards David Joseph.

Hirst na sebe letos nejvýrazněji upozornil během výstavy svých nejvýraznějších děl v Tate Modern, návštěvníci pak kromě známých děl mohli shlédnout například místnost plnou motýlů, jež se v muzeu vylíhli a odžili zde svůj několikatýdenní život před očima diváků, i odborníků.

Na podzim v anglickém přímořském městečku Ilfracombe vztyčili Hirstovu sochu těhotné ženy, což vzbudilo rozruch - část obyvatel považovala dílo za originální, část za nechutné. Zástupci města pak v soše zas viděli novou dominantu města.

Udílení cen Brit Awards se koná 20. února příštího roku a uvádět ho bude James Corden Hvězda seriálu Gavin a Stacey. Letos přitom čelil nečekané situaci, když mu Adele ukázala vztyčený prostředníček poté, co se pokusil přerušit její děkovný projev.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy