Damien Hirst znovu provokuje. Otevřeností těhotné ženy

Kultura Kultura
18. 10. 2012 13:32
Vlivný britský výtvarník má nové dílo v přístavu Ilfracombe
Foto: Aktuálně.cz

PrahaPřístav Ilfracombe na severu anglického Devonu má novou atrakci. Pětadvacetimetrová bronzová socha Verity (Pravda) od Damiena Hirsta vyvolala v maloměstě vlnu protestů.

Socha zobrazuje nahou těhotnou ženu se zdviženým mečem a s váhami skrytými za zády. Z poloviny je povrch jejího těla normální, ale zbývající většina dává na odiv svalstvo lidské postavy i samotný plod v děloze.

Na Hirstově webové stránce se můžeme dočíst, že tvůrcovým záměrem bylo vytvořit "moderní alegorii pravdy a spravedlnosti" a jeho hlavní inspirací byla Degasova Čtrnáctiletá tanečnice.

Kromě souhlasných hlasů se již se stačili ozvat i kritici projektu. Radě Severního Devonu došla už spousta dopisů od rozezlených místních obyvatel. "Tohle není velké umění," napsala Gwyneth Barnes. "Je to kýčovité pokoušení přijatelnosti vymodelováním mladé dívky a následným přidáním brutálního zásahu odkrytím plodu. Je to soft porno převlečené za umění."

Foto: Reuters

"Máme hodně případů pubertálních těhotenství a představa těhotné ženy u vstupu do našeho města příliš nepomáhá našim problémům," namítá z jiného pohledu Margaret Holman.

Ještě než bylo o soše definitivně rozhodnuto, obdržela rada 100 protestních a 177 souhlasných dopisů. Sue Dale, která vlastní nedaleký hotel, je ráda, že její podnik nemá výhled na Hirstův výtvor. "Velmi lituji lidí, kteří se na to musejí dívat každý den," říká s odporem a doufá, že sochu ještě nezhorší vandalové a znečištění holuby a racky.

Na Twitteru si ovšem místní vyměňují také řadu pozitivních reakcí.

Radní Mike Edmunds ovšem trvá na tom, že městečko potřebuje nějakým způsobem oživit. "Coby prázdninové letovisko jsme byli vždy závislí na našem přirozené šarmu a kráse, ale to dnes už nestačí. Hotely se neuživí, takže musíme udělat něco, čím pomůžeme ekonomice a v umění vidíme prostředek k přílivu nových návštěvníků."

Hirst sochu městu pronajal na dvacet let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy