Pokračovatel Mendela i český kolega Zuckerberga. Toto je desítka laureátů Ceny Neuron

Magazín Magazín
4. 12. 2018 6:45
Nadační fond Neuron na podporu vědy rozdal 3. prosince prestižní vědecké ceny. Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě obdržel biolog Jan Klein, zakladatel moderní světové imunogenetiky. Celkem bylo předáno deset ocenění ve třech kategoriích - tři významné vědecké objevy a šest mladých vědeckých talentů. Na výběru laureátů se letos podílela mezinárodní vědecká rada fondu, která zajistila světovou odbornost oceněných. Mezi oceněnými je i Tomáš Mikolov, jenž stojí za zlepšením Google překladače a nyní dělá v týmu Facebooku. Celkem si laureáti rozdělili devět milionů Kč výhradně ze soukromých zdrojů mecenášů Nadačního fondu Neuron.
Foto: Nadační fond Neuron

Cena za významný vědecký objev: počítačový vědec Tomáš Mikolov

Převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem způsobil Tomáš Mikolov ještě jako student na VUT: jeho modely jazyka založené na rekurentních neuronových sítích dokážou popsat strukturu jazyka mnohem přesněji než jakékoliv předchozí přístupy. Během práce pro Google pak vytvořil tzv. word2vec model, který dokáže převést slova do vektorového prostředí. Důsledkem je dramatické zlepšení rozpoznávání řeči nebo automatických překladů.

Je jedním z vědců, kteří stojí za skokovým zdokonalením Google překladače. Jeho vizí je, že v budoucnu budou lidem pomáhat výkonní asistenti - umělá inteligence, k jejichž rozvoji svými objevy zásadně přispívá. A i když teď pracuje v New Yorku pro Marka Zuckerberga, nevylučuje, že se se svým výzkumem vrátí zpět do ČR. Jak říká, nacestoval se už dost a dobrá věda se dá dělat i u nás.

Když se mu ozval Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, a požádal o pracovní schůzku, napsal mu, že nemá čas. Nakonec ale jeho pracovní nabídku přijal. Dnes je členem týmu Facebook AI Research v Silicon Valley a pokračuje v tom, co začal už před mnoha roky.

 

Právě se děje

Další zprávy