Pokračovatel Mendela i český kolega Zuckerberga. Toto je desítka laureátů Ceny Neuron

Magazín Magazín
4. 12. 2018 6:45
Nadační fond Neuron na podporu vědy rozdal 3. prosince prestižní vědecké ceny. Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě obdržel biolog Jan Klein, zakladatel moderní světové imunogenetiky. Celkem bylo předáno deset ocenění ve třech kategoriích - tři významné vědecké objevy a šest mladých vědeckých talentů. Na výběru laureátů se letos podílela mezinárodní vědecká rada fondu, která zajistila světovou odbornost oceněných. Mezi oceněnými je i Tomáš Mikolov, jenž stojí za zlepšením Google překladače a nyní dělá v týmu Facebooku. Celkem si laureáti rozdělili devět milionů Kč výhradně ze soukromých zdrojů mecenášů Nadačního fondu Neuron.
Foto: Nadační fond Neuron

Cena za významný vědecký objev: fyzik Tomáš Jungwirth

Tomáš Jungwirth stojí za objevem, který předznamenává revoluci v oboru IT. Jako jeden ze zakladatelů antiferomagnetické spinotroniky totiž zjistil, že tzv. antiferomagnety umožňují až tisíckrát rychlejší zápis dat než běžná paměťová média. Navíc se podílel na tvorbě prototypu čipu, který se dá propojit s konvenční mikroelektronikou.

I přes tento průlomový objev si zachovává skromnost a pokoru a upozorňuje, že na nic z toho by nepřišel bez širokého mezinárodního týmu v zádech. Ke kariéře vědce se dostal spíše náhodou, když na Matfyz následoval svého staršího bratra. Jak sám ale říká, věda ho nadchla až mnohem později ve Spojených státech. Tam se dostal jak k rychlému světu spinotroniky, tak k dynamickému světu hokeje, který si ve volném čase i dnes rád zahraje s celou rodinou.

 

Právě se děje

Další zprávy