Pokračovatel Mendela i český kolega Zuckerberga. Toto je desítka laureátů Ceny Neuron

Magazín Magazín
4. 12. 2018 6:45
Nadační fond Neuron na podporu vědy rozdal 3. prosince prestižní vědecké ceny. Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě obdržel biolog Jan Klein, zakladatel moderní světové imunogenetiky. Celkem bylo předáno deset ocenění ve třech kategoriích - tři významné vědecké objevy a šest mladých vědeckých talentů. Na výběru laureátů se letos podílela mezinárodní vědecká rada fondu, která zajistila světovou odbornost oceněných. Mezi oceněnými je i Tomáš Mikolov, jenž stojí za zlepšením Google překladače a nyní dělá v týmu Facebooku. Celkem si laureáti rozdělili devět milionů Kč výhradně ze soukromých zdrojů mecenášů Nadačního fondu Neuron.
Foto: Nadační fond Neuron

Cena pro mladé nadějné vědce: matematik Benjamin Vejnar

Dnes patří mezi nejtalentovanější mladé české matematiky. Věnuje se oboru topologie, konkrétně klasifikaci složitých topologických prostorů. Na svou dráhu se přitom vydal díky  příručce Matematika do kapsy a dvojce z matematiky.

"Jedno z mých prvních setkání s matematikou nastalo, když jsem na prvním stupni základní školy dostal od svých prarodičů knihu Matematika do kapsy. Z dnešního pohledu je to jen nudná brožurka s matematickými vzorci, ale tehdy jsem díky ní začal objevovat svět přesných myšlenek. Tato knížečka má pro mne symbolický význam až do současnosti a často se se mnou stěhuje.

Druhé významnější popíchnutí k matematice nastalo, když jsem v kvintě dostal na vysvědčení dvojku z matematiky. Přišlo mi to tehdy nespravedlivé a vnitřně jsem se rozhodl proti tomu vymezit tím, že se od té chvíle budu učit na sto procent. Po zbytek gymnázia jsem pak neměl z žádné matematické písemky horší známku než jedničku. Třetí významná okolnost nastala ještě v průběhu gymnázia, když mi můj švagr otevřel dveře do Státní technické knihovny, tehdy ještě v budově Klementina."

 

Právě se děje

Další zprávy