V kontaminovaném jezeře v Peru uhynulo 25 tun ryb

Martina Kollerová
4. 6. 2008 11:50
Po příčině znečištění se pátrá
Znečistěná voda v rybníce Janešák v Písnici nedaleko Prahy
Znečistěná voda v rybníce Janešák v Písnici nedaleko Prahy | Foto: Praha 12

Lima (Ekolist) - Peruánské jezero Sanango zamořily sloučeniny fosforu.

Následkem této kontaminace uhynulo 25 tun ryb. Zprávu přinesl server Peru.com.

Jezero se nachází v oblasti Loreto. Odkud se látky do vody dostaly se zatím vyšetřuje. 

Čtěte také: Peruánský národní park bojuje o přežití. Kvůli ropě

Foto: Aktuálně.cz

Podle ředitele Úřadu pro životní prostředí Fernanda Fernándeze je velice pravděpodobné, že ke kontaminaci došlo po úniku chemikálie či pesticidu používaného v zemědělství. Ryby v jezeře se udusily.

Jezero je pro celý region Loreto velmi důležité. Je zásobárnou vody pro široké okolí a má tudíž přímý vliv na životy lidí v oblasti.

Více o Peru: V Peru vzniklo nové ministerstvo. Pro životní prostředí

Kromě toho je Sanango místem, které rádi a hojně vyhledávají turisté.

Více z Ekolistu:

Asijské vodní elektrárny ničí životní prostředí
Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení pralesů
Střední Borneo bude do tří let bez orangutanů

 

Právě se děje

před 1 hodinou

SpaceX dopravila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink, první stupeň rakety pak úspěšně přistál na plující plošině

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má umožnit globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic nyní krouží kolem 480. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plovoucí plošině v Atlantském oceánu.

Falcon 9, jehož první stupeň byl využit rekordně popáté, zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na mysu Canaveral. Přibližně po 15 minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety. Nyní je čeká rozvinutí solárních panelů. Pak se od sebe vzdálí, aby s pomocí vlastního pohonu vystoupaly výš a začlenily se do konstelace družic sítě Starlink asi 550 kilometrů nad Zemí.

Čtvrteční start se SpaceX podařil něco málo přes čtyři dny poté, co jiná raketa Falcon 9 zdárně vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pilotovanou loď této soukromé společnosti Crew Dragon s dvoučlennou posádkou. Byl to první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států. Historický byl přitom právě tím, že přepravu členů posádky na ISS vůbec poprvé zajistil soukromý dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy