Peruánský národní park bojuje o přežití. Kvůli ropě

Martina Kollerová
25. 2. 2008 15:00
V chráněném území se má těžit ropa
Kmen v Peru
Kmen v Peru | Foto: Reuters

Praha/Lima (Ekolist) - Národní park Bahuaja-Sonene na jihovýchodě Peru by mohl být příslovečným rájem na zemi. Jedná se o oblast s velmi vysokou biodiverzitou, doposud takřka nedotčenou člověkem.

Peruánská vláda však zamýšlí snížit rozlohu parku na pouhých 209.782 hektarů a zahájit na původním chráněném území těžbu ropy. Informoval o tom server Latinamerica Press.

Park Bahuaja-Sonene patří mezi sedm míst s největší biodiverzitou na světě. Je domovem asi 20.000 rostlinných druhů, 600 druhů ptactva, 232 druhů ryb, 174 druhů savců, 100 druhů plazů a 1.200 druhů motýlů.

Obchází vláda zákon?

Peruánské zákony rozlišují devět různých kategorií chráněných území. Jsou mezi nimi národní parky a národní a historické rezervace. Území spadající do těchto tří vyjmenovaných kategorií nesmějí být využívána pro získávání přírodních zdrojů a nesmějí se ani jinak měnit.

Tropický prales
Tropický prales | Foto: Wikipedia Commons

Navíc se v článku 18 peruánské ústavy vláda přímo zavázala podporovat chráněná území. Jak lze potom vysvětlit plánované zredukování plochy národního parku Bahuaja-Sonene a zahájení těžby ropy na jeho původním území? ptá se Latinamerica Press.

V moci současné peruánské vlády není změna environmentální legislativy. Co ovšem ovlivnit může, je právě zamýšlené zredukování rozlohy chráněného území. Právě tím se totiž otevírá cesta ropným společnostem. Že kromě nich lze očekávat i příchod nelegálních horníků a těžařů dřeva, je nasnadě, uvedl latinsko-americký server.

K tématu: Exprezident Peru před soudem. začal proces s Fujimorim

Ochranáři protestují

"Obáváme se, že se situace vyvine stejným způsobem jako v Huaypetue," uvedl Ninón Díaz, zástupce ředitele chráněných území regionu Madre de Dios.

Amazonská oblast Huaypetue se po příchodu 15 tisíc povětšinou ilegálních zlatokopů proměnila ve zničenou pustinu. V důsledku dobývání zlata uniklo do řek velké množství rtuti, původní prales byl poničen a objevily se případy nucené práce a otroctví. Stejný osud může potkat i Bahuaja-Sonene.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Tím by ovšem oblast kromě už zmiňovaných ztrát přišla o potenciální příležitost využívat přírodní zdroje v souladu s udržitelným rozvojem, z něhož by mohly profitovat lokální komunity.

Národní park Bahuaja-Sonene je domovem 13 endemitních živočišných druhů. Oblast také zásobuje vodou okolní povodí. Jako jedno z mála míst na světě rovněž přispívá k pohlcování skleníkových plynů.

Nevládní organizace už uspořádaly kampaň na záchranu oblasti Candamo, nejkrásnější části parku. Peruánská vláda tlaku kampaně podlehla a region zachránila.

Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by vláda hodlala znovu přistoupit k projednávání původního plánu. Lze však předpokládat, že se tak v důsledku nárůstu cen ropy stane a zachování národního parku bude opět v ohrožení.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy