V Peru vzniklo nové ministerstvo. Pro životní prostředí

vk
16. 5. 2008 11:00
Úřad má zabránit dopadům změn klimatu
Důležitou roli v boji s globálním oteplováním hraje zachování amazonských deštných pralesů.
Důležitou roli v boji s globálním oteplováním hraje zachování amazonských deštných pralesů. | Foto: Roman Gazdík

Lima - Peru má od tohoto týdne nové ministerstvo - pro životní prostředí. Ustavil ho peruánský prezident Alan García.

Mimo jiné i proto, že Peru je jednou ze tří zemí, které mají nejvíce postihnout budoucí klimatické změny. Uvedla to agentura Reuters.

Peruánským tajícím ledovcům vysoko v Andách zbývá podle odhadů vědců jen 25 let, než úplně roztají. Farmy a peruánská populace žijící na suchém pobřeží podél Tichého oceánu tím přijdou o jistotu trvalého přísunu vody.

Nedostatek by postihl tři čtvrtiny Peruánců.

"Ministerstvo životního prostředí nám umožní bránit Peru před globálním oteplováním, nedostatkem čerstvé vody a zánikem ledovců," řekl García.

Foto: Aktuálně.cz

Důležitou roli v boji s globálním oteplováním hraje zachování rozlehlé části peruánských amazonských deštných pralesů, cituje prezidenta Reuters. Hlavně proto, že lesy pohlcují oxidy uhlíku.

Lima proto apeluje na světové politiky, aby vytvořili speciální nadaci, která by se financovala z daní na fosilní paliva a jejíž zdroje by se využily na celosvětové znovuzalesňování.

Mnoho těžebních společností proti vytvoření nového peruánského ministerstva protestuje. Argumentují, že jeho jednání by mohlo způsobit nadbytečnou byrokracii, zpomalit existující projekty a odradit nové investory od těžby mědi, zinku a zlata.

Čtěte více o Amazonii: Brazilská ministryně, která hájila pralesy, odchází

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy