Českým orlům se hnízdění nezdařilo. Mláďata nevyvedou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2010 12:33
Autor projektu Návrat orla skalního s tím počítal. Pár je příliš mladý
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem.
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem. | Foto: Petr Orel

Bartošovice na Moravě - Milovníky orla skalního, dravce s rozpětím křídel přes dva metry, zasáhla smutná zpráva. Poprvé po sto letech se pokusil zahnízdit na území České republiky, nicméně neúspěšně.

Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě.

Párek mladých orlů - samice Filoména (vypuštěna v roce 2007) a samec David (vypuštěn o rok dříve) - vystavěl hnízdo na jedli ve výšce 21 metrů.

"Odhodlali jsme se ke kontrole hnízda, protože jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která v několika dnech opustila hnízdo na několik hodin. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách není život," uvedl Petr Orel, autor projektu Návrat orla skalního, na němž se podílí i redakce Aktuálně.cz.

Vajíčko našli ochranáři dva metry od paty stromu, skořápky již byly vyschlé. "Zřejmě je vyhodila sama samice. Nedá se však vyloučit i aktivita krkavců, kteří mohli mít do hnízda přístup, když se přestal samec střídat při sezení na vejcích," říká Pater Orel.

Podle něj to bylo očekávané. Pár byl příliš mladý, než aby byl schopen úspěšného hnízdění. Úspěšné hnízdění u čtyřletých samců nebylo doposud zaznamenáno, tříleté samice mohou úspěšně vyhnízdit, ale se starším samcem.

Přesto jde podle ochranářů o pozitivní zprávu. Potvrdil se základní předpoklad celého projektu. A to ten, že pokud budou mít orli na území republiky "kořeny" - tedy budou u nás vypuštěni už jako mláďata a území přijmou za své rodiště - pak už nic nebude bránit tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace tohoto majestátního dravce.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy