Českým orlům se hnízdění nezdařilo. Mláďata nevyvedou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2010 12:33
Autor projektu Návrat orla skalního s tím počítal. Pár je příliš mladý
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem.
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem. | Foto: Petr Orel

Bartošovice na Moravě - Milovníky orla skalního, dravce s rozpětím křídel přes dva metry, zasáhla smutná zpráva. Poprvé po sto letech se pokusil zahnízdit na území České republiky, nicméně neúspěšně.

Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě.

Párek mladých orlů - samice Filoména (vypuštěna v roce 2007) a samec David (vypuštěn o rok dříve) - vystavěl hnízdo na jedli ve výšce 21 metrů.

"Odhodlali jsme se ke kontrole hnízda, protože jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která v několika dnech opustila hnízdo na několik hodin. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách není život," uvedl Petr Orel, autor projektu Návrat orla skalního, na němž se podílí i redakce Aktuálně.cz.

Vajíčko našli ochranáři dva metry od paty stromu, skořápky již byly vyschlé. "Zřejmě je vyhodila sama samice. Nedá se však vyloučit i aktivita krkavců, kteří mohli mít do hnízda přístup, když se přestal samec střídat při sezení na vejcích," říká Pater Orel.

Podle něj to bylo očekávané. Pár byl příliš mladý, než aby byl schopen úspěšného hnízdění. Úspěšné hnízdění u čtyřletých samců nebylo doposud zaznamenáno, tříleté samice mohou úspěšně vyhnízdit, ale se starším samcem.

Přesto jde podle ochranářů o pozitivní zprávu. Potvrdil se základní předpoklad celého projektu. A to ten, že pokud budou mít orli na území republiky "kořeny" - tedy budou u nás vypuštěni už jako mláďata a území přijmou za své rodiště - pak už nic nebude bránit tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace tohoto majestátního dravce.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 9 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy