Mimořádná zpráva

Českým orlům se hnízdění nezdařilo. Mláďata nevyvedou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2010 12:33
Autor projektu Návrat orla skalního s tím počítal. Pár je příliš mladý
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem.
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem. | Foto: Petr Orel

Bartošovice na Moravě - Milovníky orla skalního, dravce s rozpětím křídel přes dva metry, zasáhla smutná zpráva. Poprvé po sto letech se pokusil zahnízdit na území České republiky, nicméně neúspěšně.

Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě.

Párek mladých orlů - samice Filoména (vypuštěna v roce 2007) a samec David (vypuštěn o rok dříve) - vystavěl hnízdo na jedli ve výšce 21 metrů.

"Odhodlali jsme se ke kontrole hnízda, protože jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která v několika dnech opustila hnízdo na několik hodin. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách není život," uvedl Petr Orel, autor projektu Návrat orla skalního, na němž se podílí i redakce Aktuálně.cz.

Vajíčko našli ochranáři dva metry od paty stromu, skořápky již byly vyschlé. "Zřejmě je vyhodila sama samice. Nedá se však vyloučit i aktivita krkavců, kteří mohli mít do hnízda přístup, když se přestal samec střídat při sezení na vejcích," říká Pater Orel.

Podle něj to bylo očekávané. Pár byl příliš mladý, než aby byl schopen úspěšného hnízdění. Úspěšné hnízdění u čtyřletých samců nebylo doposud zaznamenáno, tříleté samice mohou úspěšně vyhnízdit, ale se starším samcem.

Přesto jde podle ochranářů o pozitivní zprávu. Potvrdil se základní předpoklad celého projektu. A to ten, že pokud budou mít orli na území republiky "kořeny" - tedy budou u nás vypuštěni už jako mláďata a území přijmou za své rodiště - pak už nic nebude bránit tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace tohoto majestátního dravce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy