Českým orlům se hnízdění nezdařilo. Mláďata nevyvedou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2010 12:33
Autor projektu Návrat orla skalního s tím počítal. Pár je příliš mladý
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem.
První pár orlů sklaních, který se po sto letech pokusil zahnízdit v Česku. Na proprvé neúspěšně. Orel David byl zřejmě příliš mladý. Orlice Filoména by to prý zvládla se starším partnerem. | Foto: Petr Orel

Bartošovice na Moravě - Milovníky orla skalního, dravce s rozpětím křídel přes dva metry, zasáhla smutná zpráva. Poprvé po sto letech se pokusil zahnízdit na území České republiky, nicméně neúspěšně.

Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě.

Párek mladých orlů - samice Filoména (vypuštěna v roce 2007) a samec David (vypuštěn o rok dříve) - vystavěl hnízdo na jedli ve výšce 21 metrů.

"Odhodlali jsme se ke kontrole hnízda, protože jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která v několika dnech opustila hnízdo na několik hodin. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách není život," uvedl Petr Orel, autor projektu Návrat orla skalního, na němž se podílí i redakce Aktuálně.cz.

Vajíčko našli ochranáři dva metry od paty stromu, skořápky již byly vyschlé. "Zřejmě je vyhodila sama samice. Nedá se však vyloučit i aktivita krkavců, kteří mohli mít do hnízda přístup, když se přestal samec střídat při sezení na vejcích," říká Pater Orel.

Podle něj to bylo očekávané. Pár byl příliš mladý, než aby byl schopen úspěšného hnízdění. Úspěšné hnízdění u čtyřletých samců nebylo doposud zaznamenáno, tříleté samice mohou úspěšně vyhnízdit, ale se starším samcem.

Přesto jde podle ochranářů o pozitivní zprávu. Potvrdil se základní předpoklad celého projektu. A to ten, že pokud budou mít orli na území republiky "kořeny" - tedy budou u nás vypuštěni už jako mláďata a území přijmou za své rodiště - pak už nic nebude bránit tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace tohoto majestátního dravce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy