VIDEO Tady sídlil Rumburak. Dnes se sem Arabela vrátila

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 7. 2015 14:45
Podívejte se do hradu, kde sídlili Rumburak s Blekotou a spol. a kam se úspěšně dobýval Fantomas.
Na Rumburakův hrad se znovu vrátila Arabela. | Video: Zuzana Hronová

Staré Hradiště (Pardubicko)Rumburak sem přilétá s čarodějnicí a chválí "paní kolegyni", že vybrala pěkné místo. Přichází mu otevřít  čert Blekota a Rumburak se mu představuje jako jeho nový pán. Když tu čaroděj druhé kategorie vězní Arabelu, Petra, Honzíka i Mařenku, dobývá se sem Fantomas.  Řeč je o hradu Kunětická hora na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Arabela se sem znovu vrátila, tentokrát formou kostýmů a rekvizit ze seriálu.

Zdejší průvodce David Polách hrad představuje jako "Východočeský  Říp",  kde se lidé usidlovali už od pravěku. "Magická hora, široko daleko v Polabské nížině dominantní, původem vyvřelina, nikoli sopka, jak se občas uvádí," pokračuje.

Jestliže Rumburak chtěl, aby mu čarodějnice našla opuštěné nedobytné sídlo, vybrala opravdu dobře.

Hrad se ve středověku mohl pyšnit důmyslným systémem mohutných valů, šesti branami, dvěma padacími mosty, unikátními rondely, tedy vysunutými předopevněními pro děla.

Kunětická hora byla sídlem mocného rodu Perštejnů. Roku 1560 rod upadal a musel "Kuňku", jak jí místní přezdívají, prodat. "Opuštěný hrad vypálili Švédové v podstatě jen ze vzteku, že nedobyli Pardubice," líčí průvodce David Polách.

V roce 1979, kdy se zde Arabela natáčela, byl hrad dlouhá léta uzavřen a chátral. Znovu otevřel své brány až v roce 1993, nyní již je plně obnoven a soustředí se především na rodiny s dětmi.

Vzpomínám si na kapsle na Fantomasově rukavici

Natáčení na Kunětické hoře si velmi dobře vybavuje i Ondřej Kepka alias Honzík z Arabely.

"Vzpomínám si, že jsem v pauzách mezi natáčením roztloukal s Veronikou Týblovou, tedy seriálovou Mařenkou, kaštany, natáčet se tedy muselo někdy v září. Jelikož jsem byl již tehdy vášnivým fotografem, hodně jsme tam i fotil."

Na Kunětické hoře se točila i slavná scéna, kdy se Fantomas dobývá do hradu. Brána je zavřená, on proto nastřílí na zeď hradu skoby a vyleze po nich dovnitř.

"Tyto momenty si také velmi přesně vybavuji," vzpomíná Ondřej Kepka. "Vidím sedícího pyrotechnika za panem Peterkou, který hrál Fantomase. Má v ruce podomácku vyrobenou klávesnici plnou zvonkových tlačítek. Od něj jdou dráty provlečené oblekem Fantomase až do jeho pravé ruky. Proti kameře měl pan Peterka na rukavicích zápalné kapslíkové náboje. Pyrotechnik mačkal zvonková tlačítka a tím začaly vybuchovat kapsle."

Kromě střílící rukavice diváci nezapomenou na skoby přibývající v hradní stěně. Tento trik Ondřej Kepka s oblibou učí své studenty – budoucí režiséry.

"Je to nádherný stoptrik. Kamera se musí upevnit na stativu, natočí se postupně každá skoba, ve výsledku naskakuje jedna skoba za druhou, potom se to doupraví a doplní patřičnými zvuky."

Popisuje i další trik, jak Rumburak vlétá na koštěti do hradu: "Člověk se zavěsí na pevná, ale velmi tenká lanka, zabírá se to většinou třeba proti stromům, pak si oko diváka nemá šanci ničeho všimnout."

Na hrad, kde v seriálu kromě Rumburaka sídlili i Blekota (později s paní Müllerovou), Mekota, Pekota, Fekota či Jekota, nedobrovolně pak i samotná Arabela, se nyní seriál vrátil. Od začátku července do konce září tu totiž probíhá výstava kostýmů a rekvizit z obou sérií Arabely. Návštěvníci zde kromě šatů celé královské rodiny mohou najít i Fantomase, cestovní plášť, kouzelný prsten, křišťálovou kouli či kouzelný zvoneček. Děti si mohou vyzkoušet královskou korunu nebo prověřit pohádkovou truhlu.

Kdo by chtěl porovnat dnešní Kunětickou horu s filmovou, má šanci. Česká televize totiž veleúspěšný seriál znovu reprízuje.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy