FOTO Po stopách seriálu Arabela. Zde sídlil Rumburak

FOTO Po stopách seriálu Arabela. Zde sídlil Rumburak
Takto dnes vypadá Rumburakovo sídlo alias Kunětická hora.
Dnes se sem Rumburak a celý seriál Arabela znovu vrátili. Od začátku července až do konce září tu mohou návštěvníci vidět originály kostýmů a rekvizit z populárního seriálu.
V době, kdy se tu Arabela natáčela, tedy v roce 1979, byl hrad na mnoho let uzavřen a chátral. Dnes je opraven a zaměřuje se na rodiny s dětmi. Snaží se být hradem, kde se dětský návštěvník nenudí na nekonečných prohlídkách.
"Jedná se o magickou horu, 'Východočeský Říp', kde se lidé usidlovali již od pravěku," říká průvodce David Polách.
Foto: Česká televize
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 7. 2015 13:30
Rumburak ve skutečnosti sídlil na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na Kunětické hoře.

V seriálu Arabela v díle Rumburakova pomsta sem čaroděj druhé kategorie přilétá s čarodějnicí a chválí "paní kolegyni", že vybrala pěkné místo. Přichází mu otevřít čert Blekota a Rumburak se mu představuje jako jeho nový pán. Blekota mu vypráví o svém dřívějším pánovi jménem Chechota. Toho prý po tisíci letech přestal život bavit a proměnil se v lesní vůni.

Když tu čaroděj druhé kategorie vězní Arabelu, Petra, Honzíka i Mařenku, dobývá se sem v díle "Hrdlička zasahuje" Fantomas. Do hradu nakonec vleze po skobách nastřílených rukou.

Po vysvobození Fantomasem se Rumburakovi vězňové loučí před hradem s paní Müllerovou-Blekotovou a odjíždějí starou Pragovkou. Královna se zde promění z hrdličky a Fantomas jí říká: "K smrti rád střílím hrdličky. Málem jsem způsobil katastrofu."

Řeč je o hradu Kunětická hora na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Arabela se sem znovu vrátila, tentokrát formou kostýmů a rekvizit ze seriálu, které sem Barrandov zapůjčil od začátku července do konce září.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy