FOTO Po stopách seriálu Arabela. Zde sídlil Rumburak

FOTO Po stopách seriálu Arabela. Zde sídlil Rumburak
Takto dnes vypadá Rumburakovo sídlo alias Kunětická hora.
Dnes se sem Rumburak a celý seriál Arabela znovu vrátili. Od začátku července až do konce září tu mohou návštěvníci vidět originály kostýmů a rekvizit z populárního seriálu.
V době, kdy se tu Arabela natáčela, tedy v roce 1979, byl hrad na mnoho let uzavřen a chátral. Dnes je opraven a zaměřuje se na rodiny s dětmi. Snaží se být hradem, kde se dětský návštěvník nenudí na nekonečných prohlídkách.
"Jedná se o magickou horu, 'Východočeský Říp', kde se lidé usidlovali již od pravěku," říká průvodce David Polách.
Foto: Česká televize
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 7. 2015 13:30
Rumburak ve skutečnosti sídlil na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na Kunětické hoře.

V seriálu Arabela v díle Rumburakova pomsta sem čaroděj druhé kategorie přilétá s čarodějnicí a chválí "paní kolegyni", že vybrala pěkné místo. Přichází mu otevřít čert Blekota a Rumburak se mu představuje jako jeho nový pán. Blekota mu vypráví o svém dřívějším pánovi jménem Chechota. Toho prý po tisíci letech přestal život bavit a proměnil se v lesní vůni.

Když tu čaroděj druhé kategorie vězní Arabelu, Petra, Honzíka i Mařenku, dobývá se sem v díle "Hrdlička zasahuje" Fantomas. Do hradu nakonec vleze po skobách nastřílených rukou.

Po vysvobození Fantomasem se Rumburakovi vězňové loučí před hradem s paní Müllerovou-Blekotovou a odjíždějí starou Pragovkou. Královna se zde promění z hrdličky a Fantomas jí říká: "K smrti rád střílím hrdličky. Málem jsem způsobil katastrofu."

Řeč je o hradu Kunětická hora na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Arabela se sem znovu vrátila, tentokrát formou kostýmů a rekvizit ze seriálu, které sem Barrandov zapůjčil od začátku července do konce září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy