Nejlepší suši restaurace na světě, kde večeřel i Obama, přišla o michelinské hvězdy

ČTK ČTK
26. 11. 2019 17:00
Nejlepší suši restaurace na světě nacházející se v Tokiu přišla o své tři hvězdičky v gastronomickém průvodci Michelin. Rozhodnutí, které bylo oznámeno v japonské metropoli, ale nemá nic společného s kvalitou tuňáka podávaného v této restauraci nebo s trvalou kvalitou místní rýže s octem. Stalo se tak proto, že už není otevřená pro širokou veřejnost.
V proslulé exkluzivní restauraci Džiró večeřel v roce 2014 i tehdejší americký prezident Barack Obama s japonským premiérem Šinzóem Abem.
V proslulé exkluzivní restauraci Džiró večeřel v roce 2014 i tehdejší americký prezident Barack Obama s japonským premiérem Šinzóem Abem. | Foto: Profimedia.cz

"Dozvěděli jsme se, že Sukijabaši Džiró nepřijímá rezervace od veřejnosti, a tím je mimo rámec naší působnosti," řekla mluvčí průvodce Michelin při zveřejnění jeho nejnovějšího tokijského vydání. "Nedá se říct, že restaurace ztratila své tři hvězdy, protože jen přestala být podnikem uváděným v našem průvodci. Naší politikou je zařazovat do průvodce restaurace, kam se může přijít najíst kdokoli," dodala mluvčí.

Ze stejného důvodu byl z nejnovějšího vydání průvodce Michelin odebrán tokijský podnik Suši Saitó, který v průvodci pro rok 2019 získal tři hvězdičky.

Proslulá exkluzivní restaurace Džiró, kde v roce 2014 večeřel tehdejší americký prezident Barack Obama s japonským premiérem Šinzóem Abem, získávala tři hvězdy v průvodci každý rok od jeho prvního tokijského vydání v roce 2007.

Její majitel Džiró Ono, kterému už je více než 90 let, stále servíruje suši s pomocí svého nejstaršího syna Jošikazua. Jeho mladší syn vede pobočku restaurace, která zůstává otevřená pro veřejnost a drží si dvě hvězdičky.

Jedl tady Hugh Jackman i Katy Perry

Proslulá hlavní restaurace, která je často známá jen jako Suši Džiró, byla otevřena v tokijské luxusní čtvrti Ginza v roce 1965 a na seznamu jejích hostů je například francouzský šéfkuchař Joël Robuchon, herec Hugh Jackman a zpěvačka Katy Perryová.

Kvůli vysoké poptávce nebylo nikdy snadné získat rezervaci, ale nyní musí být hosté ochotní zaplatit nejméně 40 tisíc jenů (v přepočtu asi 8500 korun) za výběr šéfkuchaře, být pravidelnými návštěvníky, mít speciální konexe nebo si místo zamluvit prostřednictvím recepce luxusního hotelu.

Na webových stránkách Džiró stojí, že "podnik v současnosti zažívá potíže s přijímáním rezervací" a "omlouvá se za jakékoli nepříjemnosti způsobené váženým hostům". "Protože naše restaurace pojme jen deset hostů najednou, tato situace bude pravděpodobně pokračovat," pokračuje text.

Džiró je na hony vzdálené od levných restaurací s pojízdným suši, které se staly běžnou součástí jídelní scény většiny měst v rámci rostoucí popularity japonského jídla.

Obama údajně řekl, že suši, které s Abem jedl, bylo "nejlepší, jaké kdy měl", a obzvlášť mu chutnalo čutoro - tučný, drahý kousek tuňáka. Ovšem jeho apetit zjevně nestačil na menu o 20 chodech, které pro něj šéfkuchař připravil, protože prý přestal jíst v polovině hodování.

Michelinský průvodce pro rok 2020 posiluje status Tokia jako světové kulinární velmoci. Hvězdy přidělil celkem 226 restauracím, což je víc, než kolika se může pyšnit kterékoli jiné město na světě. Jedenáct z nich získalo tři hvězdy - tři z nich už 13. rok po sobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 56 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy