Ve věku 95 let zemřel herec, výtvarník a tvůrce dětských pořadů Miloš Nesvadba

ČTK ČTK
22. 7. 2020 17:05
Ve věku 95 let tuto středu zemřel dlouholetý člen Činohry Národního divadla Miloš Nesvadba, jinak také výtvarník a filmový herec. O úmrtí informoval jeho syn Michal.
Miloš Nesvadba se synem Michalem.
Miloš Nesvadba se synem Michalem. | Foto: ČTK

Na první české scéně, kde začínal jako dvacetiletý, Miloš Nesvadba ztvárnil desítky rolí. Kolegové se mu často stali námětem karikatur, které kromě divadla uplatnil v knihách, časopisech či televizních pořadech.

K Nesvadbovým dětským knihám patřily postavy Evičky a psa Monoklíčka, oblíbený byl rovněž jeho komiks Chytří psíci jezevčíci v časopise Čtyřlístek nebo kocour Damián. Jako "pan malíř" Nesvadba roky hrál v televizních pořadech pro děti se Štěpánkou Haničincovou.

Jako kreslíř byl samouk, učil se od Josefa Lady a Ondřeje Sekory. Pro nejmenší čtenáře ilustroval přes 50 knih a spoustu omalovánek. První kresby začal do novin nosit jako šestnáctiletý. "A oni mi je kupodivu tiskli," divil se po letech. Po válce už jako renomovaný kreslíř stál u zrodu dětských časopisů Mateřídouška a Ohníček či humoristického Dikobrazu.

Stejně brzy, jako dvacetiletý, začal Miloš Nesvadba coby nevystudovaný ochotník z pražského Žižkova v pozdějším Studiu Národního divadla u režiséra Jindřicha Honzla, neboť konzervatoř byla za války zavřená. Po zrušení studia v roce 1948 přešel Nesvadba do činohry s Lubou Skořepovou a Milošem Kopeckým.

Jeho doménou na jevišti byly komické role, v nichž těžil z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratku a parodickou nadsázku. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší rejstřík, a ve hře Ďábelský kruh svěřil Nesvadbovi postavu van der Lubbeho, obviněného ze zapálení Říšského sněmu.

Téměř až osudově Nesvadbu provázela Jiráskova Lucerna, ve které postupně ztvárnil vodníka Michala, Kláska, France i kněžnina sluhu Žána. Příležitosti dostal také v Hadriánovi z Římsů či Cyranovi z Bergeraku.

I Nesvadbova filmografie je obsáhlá. Vzhled a naturel jej předurčovaly spíše k menším rolím, "typům" a figurkám, které si diváci pamatují vizuálně. Dobře známý je ale jeho princ ze Země zacházejícího slunce ve slavné pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna.

Nesvadba si zahrál také ve filmech Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13.30, Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka, Podivná přátelství herce Jesenia nebo Císařovy nové šaty. Celkem účinkoval ve více než 30 snímcích.

Herec a výtvarník celoživotně obdivoval pražskou fotbalovou Slavii, byl dokonce jedním ze zakládajících členů Odboru přátel Slavie. Proslulé byly jeho plakáty k slávistickým akcím nebo slávistické prostírání.

Nesvadba měl dva syny, dnes dvaašedesátiletého Michala, herce, mima a autora televizního pořadu Kouzelná školka, a Martina, který je podnikatelem. Nesvadba starší se podílel i na kresbách k Michalovým knihám, jako je titul Michal maluje s tátou. Výtvarné nadání podědila i vnučka Josefína, kterou má Michal s herečkou Světlanou Nálepkovou.

Poslední představení, derniéru Revizora, Miloš Nesvadba v Národním divadle odehrál 18. června 2014.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy