Ve věku 95 let zemřel herec, výtvarník a tvůrce dětských pořadů Miloš Nesvadba

ČTK ČTK
22. 7. 2020 17:05
Ve věku 95 let tuto středu zemřel dlouholetý člen Činohry Národního divadla Miloš Nesvadba, jinak také výtvarník a filmový herec. O úmrtí informoval jeho syn Michal.
Miloš Nesvadba se synem Michalem.
Miloš Nesvadba se synem Michalem. | Foto: ČTK

Na první české scéně, kde začínal jako dvacetiletý, Miloš Nesvadba ztvárnil desítky rolí. Kolegové se mu často stali námětem karikatur, které kromě divadla uplatnil v knihách, časopisech či televizních pořadech.

K Nesvadbovým dětským knihám patřily postavy Evičky a psa Monoklíčka, oblíbený byl rovněž jeho komiks Chytří psíci jezevčíci v časopise Čtyřlístek nebo kocour Damián. Jako "pan malíř" Nesvadba roky hrál v televizních pořadech pro děti se Štěpánkou Haničincovou.

Jako kreslíř byl samouk, učil se od Josefa Lady a Ondřeje Sekory. Pro nejmenší čtenáře ilustroval přes 50 knih a spoustu omalovánek. První kresby začal do novin nosit jako šestnáctiletý. "A oni mi je kupodivu tiskli," divil se po letech. Po válce už jako renomovaný kreslíř stál u zrodu dětských časopisů Mateřídouška a Ohníček či humoristického Dikobrazu.

Stejně brzy, jako dvacetiletý, začal Miloš Nesvadba coby nevystudovaný ochotník z pražského Žižkova v pozdějším Studiu Národního divadla u režiséra Jindřicha Honzla, neboť konzervatoř byla za války zavřená. Po zrušení studia v roce 1948 přešel Nesvadba do činohry s Lubou Skořepovou a Milošem Kopeckým.

Jeho doménou na jevišti byly komické role, v nichž těžil z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratku a parodickou nadsázku. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší rejstřík, a ve hře Ďábelský kruh svěřil Nesvadbovi postavu van der Lubbeho, obviněného ze zapálení Říšského sněmu.

Téměř až osudově Nesvadbu provázela Jiráskova Lucerna, ve které postupně ztvárnil vodníka Michala, Kláska, France i kněžnina sluhu Žána. Příležitosti dostal také v Hadriánovi z Římsů či Cyranovi z Bergeraku.

I Nesvadbova filmografie je obsáhlá. Vzhled a naturel jej předurčovaly spíše k menším rolím, "typům" a figurkám, které si diváci pamatují vizuálně. Dobře známý je ale jeho princ ze Země zacházejícího slunce ve slavné pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna.

Nesvadba si zahrál také ve filmech Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13.30, Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka, Podivná přátelství herce Jesenia nebo Císařovy nové šaty. Celkem účinkoval ve více než 30 snímcích.

Herec a výtvarník celoživotně obdivoval pražskou fotbalovou Slavii, byl dokonce jedním ze zakládajících členů Odboru přátel Slavie. Proslulé byly jeho plakáty k slávistickým akcím nebo slávistické prostírání.

Nesvadba měl dva syny, dnes dvaašedesátiletého Michala, herce, mima a autora televizního pořadu Kouzelná školka, a Martina, který je podnikatelem. Nesvadba starší se podílel i na kresbách k Michalovým knihám, jako je titul Michal maluje s tátou. Výtvarné nadání podědila i vnučka Josefína, kterou má Michal s herečkou Světlanou Nálepkovou.

Poslední představení, derniéru Revizora, Miloš Nesvadba v Národním divadle odehrál 18. června 2014.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy