Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi

Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi
Na snímku je dílo Pták ráje od Lukáše Rittsteina, umístěné na zahradě.
Ještě jednou Pták ráje od Lukáše Rittsteina.
Práce Jiřího Středy se jmenuje Co víme.
Snímek z výstavy o scénografovi Josefu Svobodovi.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
včera
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se v úterý po vynucené koronavirové pauze otevřela návštěvníkům. Nabízí prodlouženou výstavu o scénografovi Josefu Svobodovi, první zájemci si však prohlédli také nové expozice Alžběty Josefy, Jana Kubíčka, Petra Písaříka a Adély Součkové.

Podmínkou pro vstup je dodržení striktních hygienických pravidel. Na počty návštěvníků dohlížejí pokladní a produkční. "Ti si to samozřejmě hlídají," doplňuje ředitelka galerie Jana Šorfová.

K úterní prohlídce návštěvníky lákala především expozice uspořádaná u příležitosti 100. výročí narození světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody, jenž žil v letech 1920 až 2002. Kvůli pandemii byla dosud přístupná jenom krátce. Galerie ji proto prodloužila do konce srpna.

Rodák z nedaleké Čáslavi Svoboda se do divadelních dějin zapsal jako vizionář, který propojoval svět vědy a umění, byl také inovátorem co do použití světelných technologií. Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností zasvěcenou Svobodovu odkazu, obsahuje v chronologickém přehledu sled jeho divadelních prací. Doprovází je výběr kreseb, studií a maket z autorova archivu.

Expozice přibližuje klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem a zrcadly, fenomén schodiště nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií.

Už v minulých dnech si návštěvníci galerie mohli prohlédnout také nově nainstalované sochy v zahradě. Podle ředitelky Šorfové vzbuzují kladné i záporné reakce veřejnosti na Facebooku, část lidí zajímalo i to, kolik za ně pořadatelé zaplatili. Šorfová zdůrazňuje, že galerie získala sochy od umělců buď zdarma, nebo jako zápůjčku.

Ve středních Čechách lze tento týden navštívit i další instituce, zatím bez skupinových prohlídek. Zájemci mohou zamířit například do Muzea Tomáše Garrigua Masaryka v Rakovníku, Muzea Mladoboleslavska nebo Muzea Českého krasu v Berouně.

V Hornickém muzeu Příbram byly otevřeny nejen trasy na Březových Horách, ale také pobočky Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

V Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku je nově přístupná stálá expozice včetně zmodernizované části, od soboty tam bude možné zhlédnout také dočasnou výstavu Cesta do hlubin robotovy duše.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy