Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi

Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi
Na snímku je dílo Pták ráje od Lukáše Rittsteina, umístěné na zahradě.
Ještě jednou Pták ráje od Lukáše Rittsteina.
Práce Jiřího Středy se jmenuje Co víme.
Snímek z výstavy o scénografovi Josefu Svobodovi.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
4. 5. 2021 18:50
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se v úterý po vynucené koronavirové pauze otevřela návštěvníkům. Nabízí prodlouženou výstavu o scénografovi Josefu Svobodovi, první zájemci si však prohlédli také nové expozice Alžběty Josefy, Jana Kubíčka, Petra Písaříka a Adély Součkové.

Podmínkou pro vstup je dodržení striktních hygienických pravidel. Na počty návštěvníků dohlížejí pokladní a produkční. "Ti si to samozřejmě hlídají," doplňuje ředitelka galerie Jana Šorfová.

K úterní prohlídce návštěvníky lákala především expozice uspořádaná u příležitosti 100. výročí narození světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody, jenž žil v letech 1920 až 2002. Kvůli pandemii byla dosud přístupná jenom krátce. Galerie ji proto prodloužila do konce srpna.

Rodák z nedaleké Čáslavi Svoboda se do divadelních dějin zapsal jako vizionář, který propojoval svět vědy a umění, byl také inovátorem co do použití světelných technologií. Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností zasvěcenou Svobodovu odkazu, obsahuje v chronologickém přehledu sled jeho divadelních prací. Doprovází je výběr kreseb, studií a maket z autorova archivu.

Expozice přibližuje klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem a zrcadly, fenomén schodiště nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií.

Už v minulých dnech si návštěvníci galerie mohli prohlédnout také nově nainstalované sochy v zahradě. Podle ředitelky Šorfové vzbuzují kladné i záporné reakce veřejnosti na Facebooku, část lidí zajímalo i to, kolik za ně pořadatelé zaplatili. Šorfová zdůrazňuje, že galerie získala sochy od umělců buď zdarma, nebo jako zápůjčku.

Ve středních Čechách lze tento týden navštívit i další instituce, zatím bez skupinových prohlídek. Zájemci mohou zamířit například do Muzea Tomáše Garrigua Masaryka v Rakovníku, Muzea Mladoboleslavska nebo Muzea Českého krasu v Berouně.

V Hornickém muzeu Příbram byly otevřeny nejen trasy na Březových Horách, ale také pobočky Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

V Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku je nově přístupná stálá expozice včetně zmodernizované části, od soboty tam bude možné zhlédnout také dočasnou výstavu Cesta do hlubin robotovy duše.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy