Rowlingová se odpoutala od Pottera. Teď tepe maloměsto

Kultura Kultura
27. 9. 2012 9:35
Nová kniha J. K. Rowlingové vychází v Británii 27. září
Foto: Reuters

Londýn - Dlouhé čekání skončilo. Ve čtvrtek vychází Prázdné místo (The Casual Vacancy), první práce J.K. Rowlingové, která nesouvisí s mladým čarodějem Harry Potterem.

Podobně jako v případě sedmidílného fantasy cyklu pro mládež se i v případě nového díla výrazně mluví o společenském a politickém podtextu. Také černá komedie z reálného světa se staví proti rasismu a třídnímu elitářství, Rowlingová tentokrát zmíněné prvky ještě posílila. 

Dějištěm knihy je Pagford  - zdánlivě idylické anglické městečko. Zápletka začíná úmrtím čtyřicátníka Barryho Fairweathera, které obyvatele městečka šokuje. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v radě farnosti, se brzy stane katalyzátorem pro největší válku, jakou město zažilo. Bohatí jsou ve válce s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manžely, učitelé se žáky. O obsazení Barryho židle budou mít totiž zájem upjatí příslušníci středního stavu, kteří se budou chtít zbavit zodpovědnosti za Fields, chudé venkovské ghetto, kde zesnulý radní vyrůstal.  

Foto: Aktuálně.cz

„Jsme fenomenálně snobská společnost," prohlásila spisovatelka v rozhovoru pro Guardian na adresu britského národa. „Střední třída je opravdu zábavná - je to třída, kterou znám nejlépe. Najdete tam nejvíc samolibosti."

Rowlingová vypráví příběh z pohledu několika různých místních postav, jako například narkomanské prostitutky Terri Weedon s tříletým synem Robbiem, o něhož se především stará jeho starší sestra Krystal. „Velice se zajímám o to, co tak motivuje lidi soudit druhé," říká Rowlingová. „Všichni známe to potěšení, které se váže k zatracování, že ano?"

Sociální aspekt knihy je motivován její vlastní zkušeností. „O chudých se mluví jako o homogenní hmotě, jako o kaši. Představa, že to jsou jednotlivci a že jsou proto z různých důvodů velmi odlišní, některým lidem uniká. V Británii se odehrála od voleb v roce 2010 děsivě se opakující změna atmosféry. Hodně mi to připomíná začátek devadesátých let, kdy docházelo k přerozdělování výhod a rodiny s jediným rodičem jsou na tom náhle o něco hůře. Ale není to jen 'o něco', když jste v té situaci vy."

J. K. Rowlingová na autogramiádě v Los Angeles
J. K. Rowlingová na autogramiádě v Los Angeles | Foto: Reuters

Nyní je ovšem Rowlingová v úplně jiné situaci, a právě proto si může dovolit upřímnost, pokud jde o obsah svých děl. „Jsem nejsvobodnější spisovatelkou na světě. Mé účty jsou placeny - všichni víme, že je můžu zaplatit. Nemám smluvní závazky a s přítomností všech těch postav v mé hlavě, když o nich ještě nikdo jiný nevěděl, to bylo úžasné. Pagford byl můj, jenom můj, na pět let. Knihu jsem napsala, přesně jak jsem chtěla." 

Očekávání spojená s novým románem Rowlingové, který vyjde ve čtvrtek v osm hodin ráno britského času, jsou mimořádně vysoká. The Casual Vacancy je na seznamu bestsellerů britského Amazonu od oznámení publikace - jen na základě předběžných objednávek.

"Nikdo nebere knihu, jako kdyby to byl další Harry Potter," řekl Jon Howells z největšího britského knihkupeckého řetězce Waterstones. "Ale je s tím nevyhnutelně spojeno trochu šílení. Je tu embargo do osmi hodin ráno a naše obchody také v tuto hodinu otevřou, i když normálně otevírají až v devět. Nemyslím si, že se první den prodá přes milion výtisků jako Harryho Pottera. Ale všichni očekáváme, že to bude nejprodávanější nový román roku. Konkurence je velká, ale tohle je J. K. Rowlingová."

V České republice vydá knihu Prázdné místo Albatros, stejně jako příběhy mága Harryho Pottera.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy