Romové jsou tu doma, říká autor česko-romské vlajky

Kultura Kultura
19. 7. 2013 13:10
Online rozhovor o projektu Výběrové řízení na novou česko-romskou vlajku
Tomáš Rafa
Tomáš Rafa | Foto: Aktuálně.cz

Online - Jsou Romové Češi? Pomohla by jim v majoritní společnosti, v níž jsou spíše izolováni, nová česko-romská vlajka? Kam pokročila všeobecná xenofobie a rasismus? Chceme se s nacionalistickými vlivy spojovat, nebo se jim přímo postavit? Podobné otázky chce vyvolávat slovenský umělec Tomáš Rafa.

Jeho projekt Výběrové řízení na česko-romskou vlajku představuje Galerie Artwall od 16. července na pražském nábřeží Kpt. Jaroše a v Galerii Národní technické knihovny v Praze.

Čtěte také
Vyberte novou česko-romskou vlajku! vyzývá Tomáš Rafa

"Výběrové řízení na česko-romskou vlajku je umělecký projekt. Proces výběrového řízení chápu jako výzvu pro ty, kterým záleží na dialogu. Má za cíl podpořit hledání společného, tedy toho, co nás spojuje," řekl při vernisáži autor návrhu Tomáš Rafa, který zdůrazňuje politickou nezávislost svého projektu.

Kurátorka Lenka Kukurová doplnila, že je pouze shodou okolností vernisáž v době, kdy v Česku eskaluje protiromské násilí. "Projekt by byl aktuální kdykoliv, protože tyto projevy jsou ve společnosti latentně přítomné stále," řekla kurátorka. Výstavu doplňují záběry z nedávných protiromských demonstrací v Duchcově a Českých Budějovicích.

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 29 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy