Nová výstava v Doxu: Malířka Věra Nováková vystoupila ze stínu Pavla Brázdy

Nová výstava v Doxu: Malířka Věra Nováková vystoupila ze stínu Pavla Brázdy
Věra Nováková: Pavel Brázda.
Věra Nováková na své výstavě v Doxu.
Věra Nováková: Zátiší, vlastní podobizna.
Věra Nováková na své výstavě v Doxu.
Foto: ČTK
Ivan Adamovič
11. 7. 2022 17:00
Umělecká obec miluje solitéry, i když ti si izolaci často nevybrali a mnozí by raději tvořili v přirozeném, širším okruhu. Byl to i případ malířů a manželů Pavla Brázdy s Věrou Novákovou, jejíž samostatnou výstavu nedávno otevřelo pražské Centrum současného umění Dox.

Oba se narodili ve 20. letech minulého století, oba byli pro svou tvorbu i postoje okamžitě odsouzeni k tomu, že je veřejnost po většinu jejich života neměla šanci poznat a ocenit.

Intelektuálně založený Pavel Brázda se již koncem 80. let stal uctívanou osobností alternativní kultury, zejména mezi tvůrci kolem magazínu Revolver Revue. Měl v sobě cosi z Bohumila Hrabala i Egona Bondyho a texty do katalogů si nejraději psal sám.

Vždy zastiňoval svou ženu Věru Novákovou. I ta však desítky let soustředěně tvořila a v poslední době se o ni začíná zajímat veřejnost, byť o dost později než o Brázdu. Výstava jejích děl v Doxu nazvaná Via Vitae, jež potrvá do 16. října, není klasickou retrospektivou, ale středně velkým ohlédnutím za významnými obdobími malířčina života a tvorby.

Dnes čtyřiadevadesátiletá Věra Nováková žila a tvořila v napětí mezi katastrofou a nadějí. Prošla klasickým středoškolským vzděláním, z něhož jí zůstala záliba v latině - svým dílům často dává latinské popisky. Vyrostla ve vstřícném, podporujícím prostředí; otce portrétuje jako dobráckého, šikovného, usmívajícího se pána, prvního boha svého života.

Mohla si vybrat povolání, nad vědou nakonec zvítězilo umění. Ovlivnil ji tehdy ještě značně vitální surrealismus, její práce měly blízko k vrstevníkovi Mikuláši Medkovi. Strávila tři roky na akademii umění - a přišel tvrdý ortel. S partnerem Brázdou museli v únoru 1949 přerušit školu, protože se "nehodili pro budování socialistického ráje". Jak dnes Nováková připouští, "ona to byla pravda".

A tak zatímco její spolužáci trénovali, jak nejlépe nakreslit Stalinův knír, Nováková téměř dva roky pracovala na autoportrétu zobrazujícím fragment své tváře v rozbitém zrcadle obklopeném vyceněnými tvory a opuštěnými artefakty. "Já jsem společnost brala jako svou širší rodinu a ona se mi rozpadla," poznamenává dnes.

Věra Nováková před svým autoportrétem s podtitulem Ibis redibis non morieris in bello.
Věra Nováková před svým autoportrétem s podtitulem Ibis redibis non morieris in bello. | Foto: ČTK

Většinou se v ústraní věnovala volné tvorbě, režim jí dovolil několik knižních ilustrací a práci kreslířky pro vědecká pracoviště.

Vyhazov ze školy ji, ateistku, také nasměroval k náboženství a víře. Což už jí zůstalo. Stále se tázala, konkrétní odpovědi zřejmě nepřicházely. Prostřednictvím obrazů hovořila sama se sebou o tématech, která jí ležela na srdci. V tom je její tvorba silná především, jak ukazuje současná výstava. Nedá se oddělit od života: Věra Nováková žije ve svých plátnech a je v tom zjevně mnohem osobnější než Pavel Brázda, jenž zemřel jedenadevadesátiletý v roce 2017.

Malířka jako by zůstala stále velkým, zvídavým dítětem. I dnes, po devadesátce, jí oči září nadšením a životem. Je v dobrém smyslu naivní a nezáludná, což obrazy potvrzují. Ty poslední vytvořila ještě před necelými deseti lety.

Na rozdíl od Brázdy se stále vyvíjela a zkoušela nové postupy. Všechny zvládala velmi dobře, přesto si návštěvník Doxu klade otázku, kde leží její umělecká podstata.

Nejčastěji na výstavě spatříme biblické motivy. Zobrazuje Ježíše, Pannu Marii i různá těžká, existenciální témata na plátnech, na nichž se obrací spíše k sobě či blízkým než k divákovi. Očima mýtů nahlíží i současnost. Setkání s myšlenkami Václava Bělohradského v 90. letech ji znepokojilo a provokovalo, proto filozofa zpodobnila jako novodobého Piláta, jemuž není radno věřit. Přátele naopak portrétovala s chutí a láskou.

V Doxu najdeme pečlivé kresby tužkou, precizní realismus, jímž se Nováková v 50. letech až podivuhodně přiblížila stylu Pavla Brázdy, dále informel či sochy.

Někdy jen ilustruje situaci. Milým nahlédnutím do soukromí je zpodobnění Brázdy sedícího ve vaně a cosi sepisujícího, manželce navzdory.

Pohled do výstavy Via vitae.
Pohled do výstavy Via vitae. | Foto: Jan Slavík/DOX

Výstavu uzavírá místnost s vybranými díly současných českých umělců, kteří Novákové vzdávají poctu. Vesměs ji poznali osobně, nebo s ní cítí provázanost. Je dobré vidět takto nečekanou sestavu dalších autorů, k samotné tvorbě Novákové však závěr příliš nepromlouvá.

Průvodní text kurátorů uvádí, že Věra Nováková více než půlstoletí patří k "tomu zásadnímu", co vzniklo v kontextu českého výtvarného umění. Jsou to silná slova. Samotné mnohotvárné, ale často přece jen ilustrativní nebo "pouze" formálně bezchybné dílo malířky na nejvyšší příčky nevystoupalo. Síla její tvorby spočívá v neodmyslitelném sepětí s životem, asi jako tvorba Káji Saudka nebo autorů art brut, které Dox aktuálně vystavuje v přízemí. To vůbec není málo.

Výstava

Věra Nováková: Via Vitae
Kurátoři: Otto M. Urban a Michaela Šilpochová
Centrum současného umění Dox, Praha, výstava potrvá do 16. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy