Tanec Praha zahájí zpodobění Cohena a Mahlera

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 5. 2011 13:40
Letošní festival zahájí dánský soubor Granhøj Dans
Granhřj Dans: Dance me to the end on/off Love
Granhřj Dans: Dance me to the end on/off Love | Foto: Tanec Praha

Praha - Dánský soubor Granhøj Dans zahájí 6. června v divadle Ponec festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2011, který se koná do 29. června v Praze a dalších devíti městech Česka. Během úvodního představení předají organizátoři ocenění vítězům festivalu Česká taneční platforma 2011.

Dánský soubor nabídne vizuálně-taneční koncert Dance me to the end on/off Love, který je inspirován skladbami kanadského hudebníka Leonarda Cohena, a choreografii 2men2mahler čerpající z hudebního odkazu Gustava Mahlera. "Živá hudba na scéně podtržená strhujícími výkony kytaristů plyne v dokonalé symbióze s tanečníky, kteří jemně dotvářejí obrazy konvenující hudební předloze," popsala představení Yvona Kreuzmannová.

Největším lákadlem festivalu je zřejmě představení Sutra, které vytvořil v produkci londýnského divadla Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se 17 mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie v čínské provincii Che-nan.

"Tři představení od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín budou výjimečnou událostí, protože Cherkaoui se rozhodl, že letos je poslední rok, kdy bude s touto skupinou mladých tanečníků vystupovat," upozornila Kreuzmannová.

O zakončení festivalu se 29. června v Hudebním divadle Karlín postará slavný britský tvůrce Akram Khan. Se skupinou tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu představí svoji nejnovější choreografii Vertical Road.

Novým festivalovým prostorem bude letos Nová scéna Národního divadla. V dalším programu diváci například vystoupení ikony současného kanadského tance Louise Lecavalierové. Festival nabídne také dětská představení, workshopy, výstavu a dokonce taneční cykloperformanci.

Taneční vystoupení se kromě Prahy odehrají například i v Českém Krumlově, Brně, Plzni nebo Pardubicích. Více informací včetně programu je na www.tanecpraha.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy